Nuk ka asnjë ofertë, anulohet tenderi për ngritjen e satelitëve

TIRANË- Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se është anuluar procedura e tenderit për ngritjen e satelitëve. Kjo sepse siç mësohet, nuk ka pasur asnjë ofertë të paraqitur që përputhej me kriteret e përcaktuara në dokumentet e tenderit.  Objekti i kësaj kontrate ishte realizimi i projektit të monitorimit të territorit me teknologji të avancuar (shërbim satelitor), për një periudhë 3-vjeçare me një fond limit 671.670.000 lekë pa TVSH.

Ka qenë kryeministri Edi Rama që nga foltorja e Kuvendit në tetor 2021 bëri publik lajmin, ku shkaktoi jo pak të qeshura në sallë, teksa pak ditë më pas ministri Niko Peleshi në datën 7 prill firmosi hapjen e tenderit, por që më pas u anulua.

Ndonëse ky projekt nuk u realizuar, kreu i qeverisë theksoi se nuk do të hiqte dorë nga objektivi i tij duke premtuar se do e mbajë zotimin e dhënë. Për këtë objektiv të paarritur mendohet se është shkarkuar edhe Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes, Adrian Kamenica, megjithatë ky është një informacion i pakonfirmuar zyrtarisht. Satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2” duhet të ishin ngritur nnë mars dhe qershor, por kjo nuk u arrit. Satelitët dhe dronët inteligjentë do të shërbejnë për të patur kontroll të plotë mbi të gjithë territorin e vendit dhe jo për ofensiva ushtarake apo për kërkime në Mars, por do të shpërbejnë për çështje civile të vendit.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile njofton anulimin e tenderit për monitorimin e territorit

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bond: 23/06/2022 10:44

  vendi pa drita dhe uje 24 ore....akoma me boliera mbi taraca ... keta tallin trapin me satelita....Antena e gjate Edi me sacin Sahle i kane satelitet e vet kudo....majtas dhe djathtas...lart dhe poshte...popull cope cope....

  Përgjigju
 • Visi: 23/06/2022 05:31

  Po ce dum satelitin mo plak. As raketa sna duhen. Eshte babloku vet satelit e vet rrakete.

  Përgjigju
 • Tepelenasi: 22/06/2022 17:26

  Satelitet nuk jane derguar ne orbit per shkak te luftes Rusi-Ukraine. Rusia eshte nje nder shtetet me te rendesishme ne dergimin e sateliteve ne hapsire (madje furnizon edhe Stacionin Hapsinor Nderkombetar). Distancimi i Perendimit me Rusine ka krijuar shume probleme ne kete industri sepse Perendimi nuk e kishte parashikuar nje ngerc te tille. Do duhet nje rritje e madhe kapacitetesh nga Space X qe te zevendesohen sherbimet ruse ne kete fushe. Aleatet politik dhe mediatik te Saliut qe ironizojn me vonesen ose s’marrin vesh nga bota ose perfitojn nga mungesa e informacion ne shoqerine shqiptare.

  Përgjigju
  • Turisti: 22/06/2022 20:46

   Nuk janë të gjithë me Saliun ata që preferojnë ngritjen e pensioneve sesa ngritjen e sateliteve

 • Shqipëria: 22/06/2022 16:49

  Uahahahahahaha

  Përgjigju
 • Djdjd: 22/06/2022 16:20

  Qesharake ata dhe ju megafoni i propagandes tyre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?



×

Lajmi i fundit

Djegia e gomave të makinave në Kukës, ‘trendy’ për adoleshentët! Lagjet 'mbulohen' nga tymi, qytetarët të shqetësuar

Djegia e gomave të makinave në Kukës, ‘trendy’ për adoleshentët! Lagjet 'mbulohen' nga tymi, qytetarët të shqetësuar