Nuk ndalet Koreja e Veriut, gjuan një tjetër predhë të paidentifikuar drejt Detit Lindor e Koresë së Jugut

Koreja e Veriut ka mbajtur një moratorium të njëanshëm për testimin e raketave balistike me rreze të gjatë që nga prilli 2018, por ka testuar një sërë armësh të tjera me rreze më të shkurtër veprimi, për të cilën thotë se nuk janë të ndaluara nga rezolutat e Kombeve të Bashkuara. Më pak se një javë pas asaj që tha se ishte testi i dytë i raketave hipersonike të vendit, Republika Popullore Demokratike e Koresë (DPRK) thuhet se ka gjuajtur një tjetër predhë në Detin e Japonisë raportoi Reuters, sipas zyrtarëve të mbrojtjes koreano-jugore dhe japoneze. Predha nuk është identifikuar ende, por u vërejt nga Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut si një lëshim i mundshëm i raketës balistike. Një mjet me rrëshqitje hipersonike si ai i testuar javën e kaluar gjithashtu fillon fluturimin e tij mbi një përforcues rakete, por së shpejti shkëputet për të rrëshqitur pa energji drejt objektivit të tij në vend që të ndjekë një trajektore standarde balistike. Zyrtarët japonezë thanë se predha ra jashtë zonës ekskluzive ekonomike të vendit. Qeveria thuhet se formoi një qendër reagimi ndaj krizave në përgjigje të nisjes.

Të hënën, ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield kritikoi testin e fundit të raketave të KPRK-së, duke thënë se ato "rrisin rreziqet e llogaritjes së gabuar dhe përshkallëzimin dhe përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për stabilitetin rajonal".

"Qëllimi ynë mbetet denuklearizimi i plotë, i verifikueshëm dhe i pakthyeshëm i Gadishullit Korean. Ne jemi të përgatitur të angazhohemi dhe të mbështesim diplomaci serioze dhe të qëndrueshme për këtë qëllim. Është DPRK ajo që tani duhet të zgjedhë dialogun dhe paqen në vend të programit të saj të armëve të paligjshme dhe kërcënuese. "shtoi ajo. Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh menjëherë më pas për të diskutuar nisjen në një seancë dëgjimore me dyer të mbyllura.

"Që Koreja e Veriut vazhdon të lëshojë raketa është jashtëzakonisht për të ardhur keq," u tha gazetarëve kryeministri japonez Fumio Kishida, duke vënë në dukje se Kombet e Bashkuara sapo kishin përfunduar diskutimet se si t'i përgjigjeshin lëshimit të javës së kaluar të asaj që Koreja e Veriut pretendoi se ishte një "raketë hipersonike".

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby tha gjithashtu të hënën se SHBA po vlerësonte ende testin e javës së kaluar, duke shtuar se pavarësisht nëse ishte një raketë tradicionale balistike apo armë hipersonike, ajo "vazhdon të jetë në kundërshtim me rezolutat e shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe ne sigurisht. i bëjmë thirrje DPRK-së që t'u përmbahet atyre detyrimeve dhe atyre përgjegjësive dhe të kërkojë mënyra për të deskaluar." Sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve të DPRK-së, testi i 5 janarit tregoi aftësinë e mjetit rrëshqitës për të manovruar, si dhe shkallën e lartë të saktësisë në goditjen e objektivit.  Ai gjithashtu tregoi se sistemi i ampulës së karburantit të raketës mund të funksiononte në kushte të vështira dimri. Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar prej kohësh të detyrojnë DPRK-në të heqë dorë nga programet e saj të raketave balistike dhe armëve bërthamore, duke vendosur sanksione dërrmuese ekonomike. Pheniani thotë se i duhen armët për të garantuar sigurinë e tij në mungesë të një traktati të përhershëm paqeje që i jep fund Luftës Koreane, e cila filloi në vitin 1950 dhe përfundoi vetëm me një armëpushim në vitin 1953. Ai ka thënë se do të heqë dorë nga armët e tij bërthamore nëse SHBA heq sanksionet e saj dhe 28,500 trupat e saj të stacionuara në Korenë e Jugut, por administrata e Biden thotë se nuk do të fillojë bisedimet me DPRK-në pa garanci paraprake për denuklearizimin e Koresë së Veriut.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Ish sekretarja e Berishës 1.5 milionë USD të ardhura në 4 vite, bashkëshorti i saj gjyqtar Agron Zhukri i dorëzoi PD-në ‘Rithemelimit’