Nuk ndodhte nga 2006, Italia e dyta në renditjen e UEFA-s

Nuk ndodhte nga 2006, Italia e dyta në renditjen e UEFA-s

UEFA

Tani është zyrtare, Italia e futbollit do ta mbyllë sezonin në vendin e dytë në renditjen e UEFA-s për kombëtaret dhe para saj është vetëm Anglia. Diçka e tillë nuk  ndodhte prej gati 20 vitesh, më saktë që nga viti 2006.

Kualifikimi i Fiorentinës për në finalen e Conference League e ka bërë në fakt pozicionin italian të padiskutueshëm me rivalë si Spanja, e treta, pavarësisht finales së Champions League të arritur nga Real Madrid.

Italia kishte siguruar tashmë 'top 2-shen' në renditjen sezonale së bashku me Gjermaninë në kampionat, gjë që i lejoi të merrnin një vend shtesë në Champions League për sezonin 2024-25.

Finalet e dyfishta evropiane të arritura në vitet e fundit nga Interi (2020 dhe 2023), Roma (2021 dhe 2022) dhe Fiorentina (2023 dhe 2024) janë vendimtare. Për më tepër, diferenca me Spanjën parashikohet të rritet më tej sezonin e ardhshëm, kur viti 2019-20 do të përjashtohet nga përllogaritja për shkak të pandemisë.

RENDITJA AKTUALE

1) Anglia – 104.303 pikë

2) Itali – 89 426 pikë

3) Spanja – 89,239 pikë

4) Gjermania – 86.338 pikë

5) Franca – 66.831 pikë

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Rishikohet Kuadri Makroekonomik e Fiskal 2025-2027,  investimet publike 5.2% e PBB-së çdo vit deri në 2027-ën, zbritet borxhi publik

Rishikohet Kuadri Makroekonomik e Fiskal 2025-2027, investimet publike 5.2% e PBB-së çdo vit deri në 2027-ën, zbritet borxhi publik