Nuk u pranua kërkesa për interpelancë dhe mocion me debat me Ramën që u kërkuan nga PD dhe rithemelimi! Debat në Kuvend

Me debate ka nisur seanca e sotme plenare pasi Kuvendi nuk ka pranuar interpelancën e thirrur nga Partia Demokratike dhe Komisioni i Rithemelimit me kryeministrin Edi Rama. Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla argumentoi se kërkesat u refuzuan pasi ishte pamundësi objektive për të mundësuar interpelancën e kryeministrit në këtë seancë.

"Kemi paraqitur për mocion me debat një rezolutë për luftën ën Ukrainë, por më thanë se me ndikimin e  Ballës, është rrëzuar kjo në një gjysmë mbledhje të fshehtë dje. Nëse është miratuar në Konferencën e Kryetarëve më thoni të fillojmë diskutimet", tha Edmond Spaho.

Deputetja Albana Vokshi u shpreh se deputetëve po i mohohet e drejta në shkelje të rregullores.

"Në shkelje të rregullores mos mohoni të drejtat e deputetëve. Më 23 shkurt kamë kërkuar interpelancë me Ballukun për shembjen e shtëpive në '5 maj' e Paskuqan. Kanë kaluar më shumë se 3 javë dhe sot ende nuk e kemi në rend të ditës. Kemi dy interpelanca nga një deputet i maxhorancës sot, ju jetën nuk e fusni në rend të ditës. Më 2 mars një grup deputetësh kanë kërkuar një mocion me debat dhe rezolutë për Ukrainën. Ju nuk e mblodhët konferencën e kryetarëve brenda 3 ditësh, duke shkelur rregulloren. Të martën, kemi kërkuar interpelancë për çështje urgjente. Refuzimi juaj nuk qëndron, duhej të kishit dashamirësinë që këtë çështje të rëndësishme, ku ka një valë protestash ta kishit futur si pikë të parë të rendit të ditës", tha ajo.

 


Lajmi kryesor:

Kuvend, Braçe interpelancë me Krifcën: Çmimet e imputeve bujqësore 3 herë më shtrenjtë, tregu i kapur! Nesër beteja do jetë për ujin! Ministrja: 3.4 miliardë të investuara në Divjakë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Eurodeputeti: Kosova ka paguar me gjak lirinë e saj, të vetmit në Ballkan që nuk gëzojnë liberalizimin e vizave