Nënshtetësia e futbollistit në 8 orë: Ose Meta gënjen, ose në skandal përfshihet edhe SHISH 

Presidenti i Republikës Ilir Meta pretendon se ia ka dhënën nënshtetësinë futbollistit ganez  Winnful Essua Joseph Cobbina pasi ka marrë konfirmim nga “institucionet përkatëse” që nuk paraqiste rrezik për sigurinë kombëtare. Kërkesa për nënshtetësinë është dorëzuar në presidencë nga klubi I futbollit Tirana me datë 28 shtator 2020 dhe të njëjtën ditë Meta ka firmosur dekretin për nënshtetësinë nr.11747. Po si mundi "institucioni përkatës" të bëjë kontrollet e duhura në 8 orë?

Duke konsideruar që Ministria e Brendshme nuk është përfshirë në këtë procedurë, institucioni i vetëm kompetent në këtë lloj kontrolli është SHISH. Praktikisht Meta ia shkarkon SHISHI-t përgjegjësinë. Dhe në këtë pikë hapet një kapitull tjetër: ose Presidenti gënjen dhe duke shkelur ligjin ka firmosur dekretin për nënshtetësinë e Winnful Essua Joseph Cobbina pa pasur në dorë ende asnjë verifikim mbi sigurinë (që mund të ketë ardhur në vazhdim). Ose skandali zgjerohet duke prekur edhe SHISH që ka lëshuar çertifikatën e sigurisë pa pasur kohën materiale për të mbledhur asnjë informacion mbi futbollistin, i cili ishte nën hetim në Shqipëri për falsifikim leje qëndrimi.

Duke folur për një qytetar të huaj që jeton në Shqipëri vetëm prej dy vitesh si Cobbina, për të verifikuar nëse një person përbën rrezik për sigurinë kombëtare siç e kërkon ligji mbi nënshtetësinë, SHISH-i ashtu si çdo institucion tjetër i ngarkuar për të kryer këtë lloj verifikimi, duhet të komunikojë me institucionet homologe në vendin e originës të të huajit, në këtë rast në Gana, sepse janë ata që duhet të japin informacionet e para mbi të shkuarën e personit që do të verifikohet. Pastaj duhet zgjeruar kërkimi në vende të tjera në të cilat personi ka jetuar: përveçse në Gana dhe në Shqipëri, Cobbina ka luajtuar në 2014 edhe për Najran SC në Arabinë Saudite, pra SHISH duhe të kishte mbledhur informacione edhe në institucionet e Riadit. A është e mundur që ky lloj këmbimi informacioni mes Shqipërisë, Ganës dhe Arabisë Saudite të jetë kryer brenda 8 orëve? Padyshim, e pamundur. 

Pra skandali zgjerohet: ose presidenti i Republikës gënjen për të fshehur përgjegjësinë e tij në shkeljen e ligjit duke i dhënë nënështetësinë Winnful Essua Joseph Cobbina pa marrë ende asnjë dokument që të çertifikojë sigurinë dhe e ka bërë këtë për të favorizuar presidentin e klubit Tirana që donte të mashtronte UEFA-n? Ose në skandal është i përfshirë edhe SHISH që dakord me presidentin ka lëshuar një çertifikatë sigurie pa bërë asnjë kontroll.
Një komision hetimor do të shërbente për ta sqaruar edhe këtë. 

/B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se po shkojmë drejt një izolimi të dytë?

Komento

Komente

 • Leshelija: 27/10/2020 11:41

  Mos kujton koklopa se eshte presidenti LSI-se????????

  Përgjigju
 • Aldo: 26/10/2020 23:49

  Imagjino sikur kur ti bie nga afrika per pashaporten, te sjell dhe na i flori me vete... Jo 8 ore, 8 minuta. Do jete akoma e ngrohte kur te ma japin ne dore pashaporten, se sa e kane stampuar...

  Përgjigju
 • Arnaldo: 26/10/2020 23:44

  Une shqiptar, per te rinovuar pashaporten 8 ore duhet ti beje vetem rradhe ne ambasaden e romes, ky tjetri per 8 ore merr pashaporten...po i bie nga afrika heren tjeter kur duhet te bej prap pashaporten

  Përgjigju
 • Nermini: 26/10/2020 22:42

  Qe nje person i huaj te verifikohet, koha midis agjensive ligjzbatuese EFA pra per vendet europiane, duhen nga 10-25 dite, duke perfshire dhe forcat policore jo vetem inteligjencen. Ky personazhi ne fjale, shtetas afrikan, teknikisht dhe praktikisht eshte e pamundur te verifikohet ne me pak se 3-4 muaj, per te mos thene qe Shqiperia nuk ka korrespondence agjenturore me shume shtete afrikane, dhe ne raste te vecanta kur flitet per terrorizem hyjne ne mes agjensite mbeshtetese europiane. Pra zoti president kjo qe ju shpalosni eshte thjesht PALLAVER dhe IDJOTSI E PAKUPTIMTE FSHATARESKE. Personalisht mendoj, dhe e them me bindje se ne kte mes kemi te perfshire jo vetem pseudopresidentin, por vete drejtuesin e klubit zotin Halili, i cili cuditerisht nuk distancohet apo te prononcohet per rastin ne fjale. Praktika per raste te vecanta zgjat diku ne verifim nga 30-45 dite, me pelqimin e te gjitha niveleve vendimmarrese, dhe flasim per raste ekstreme. Cfare urgjence paska pasur kf Tirana te pajise me nenshtetesi nje lojtar medioker???!!!! Fundja spo i jepnim nenshtetesi Messit por nji afrikani te rendomte. Shembulli me i mire eshte dhenia e passaportes ish trajnerit te kombetares, zotit De Biasi, ku kohedhenia e nenshtetesise zgjati disa muaj te bollshme, dhe te mendosh qe kishim te bejme me nje personalitet mjaft te njohur ku skishte nevoje per verifikime dhe jo per nje personazh medioker si rasti ne fjale, sepse ashtu i interesonte presidentit te kf Tiranes dhe pseudopresidentit tone, dhe te gjitha indiciet te cojne ose ne korrupsion ose ne lajthitje qokash midis miqsh. Per pastertine e tij zoti pseudopresident duhet te dorehiqet sepse thjesht u zbulua vetem nje perqindje e vogel e strumbullarit qe ka ndodhur dhe po ndodh ne presidence, dhe duhet ti kujtojme Metes se presidenca eshte e Republikes se Shqiperise, dhe jo selia e LSI apo skutat ku vendosej targosja e 7%

  Përgjigju
 • Erisi: 26/10/2020 20:51

  Ky shtet dhe gjitha strukturat jan qelbur nga koka tek kembet....ka mar fund ky vend

  Përgjigju
 • taku: 26/10/2020 20:45

  Po mire mo ju del koha te habiteni me kete te metes kur rama e veliaj i k.q.r. A po benigjoja sikur po skandalizoheni? Skandalizohuni me hakdutwrine, e me njereit qe vdesin neper oboreet e spitaleve ne fillim.

  Përgjigju
  • Durrsaku 1: 26/10/2020 23:53

   Taku nga Skrapari o Taku mos u mrz vlla per.keten se ne burg e ka vendin. Palo president qe meret me gazetar

  • Xxx: 26/10/2020 22:28

   Ja fute kot me kete justifikim usta.

 • Qatip kasemi: 26/10/2020 20:31

  Vetem nje pyetje e con predidentin nen akuze or njerez,dhe pyetja e vetme qe e con nen akuze eshte: A kishte dijeni presidenti qe ky person ka qen i akuzuar per falsifikim dokumentash? Vetem kjo pyetje i ben gjemen atij qe ka marr persiper ne shkelje flagrante te ligjit pajisjen me pasaporte te futbollistit falsifikator

  Përgjigju
 • Dei durres: 26/10/2020 19:49

  Ne momentin qe katunarit i duket vetja p.. Same,atehere ja ka fut vetes!!!

  Përgjigju
 • Skrapar: 26/10/2020 19:11

  Ky eshte turpi i shqipris cfar presidenti me te ardh turp

  Përgjigju
 • Xha temja: 26/10/2020 19:03

  Qelbesire president ordiner burr phuuuuuu funderrine e funderrines

  Përgjigju
 • Haki: 26/10/2020 19:02

  Si e paska verifikuar per 8 ore shish kete person? Me cfare te drejte ligjore eshte verifikuar ky person ne kaq pak kohe dhe si e ka marr informacionin presidenti, nga kush? Ky eshte skandal i permasave gjigande. Kush ka e ka kryer kete krim duhet ti pergjigjet popullit me urgjence!! Populli kerkon transparence kush po i rrezikon sigurine dhe jeten duke i dhene pasaporte shqiptare krimineleve! Nxirr dokumentat o ilir hajduti o ordiner burr se ke pergjegjesi shteterore nuk je drejtor komunale or mut

  Përgjigju
 • Elva: 26/10/2020 18:59

  As SHISH e madje as Policia nuk ka nevoje per 8 apo 800 ore per te verifikuar rekordet. Madje as 1 ore nuk i nevojitet. Nese do ti dispononin do ti kishin qe kur shtetasi i huaj erdhi per here te pare ne Shqiperi. Vete media "investiguese" ka gjetur se i huaji ka nje procedim penal per "falsifikim te lejes se qendrimit". Pra per duket se ka bere me pare nje aplikim per ate qellim.  Ajo qe hipotetizon media nuk bazohet ne fakt, por spekullim. Institucionet nuk kane detyrim per te verifikuar neper shtetet e tjera. Dhe as ka e juridiksion per ate pune. SHISH mund te verifikoje rekordet e veta nese i huaji ka apo jo te tilla  dhe qe te jene ne kuadrin qe perbejne nje cenim te sigurise kombetare. Si terrorizem, krim i organizuar etj. Policia mund te kerkoje mbi rekordet kriminale te shteteve te tjera permes Interpol. Por me logjiken e medias investiguese, i bie qe nese autoriteti kombetar per migracionin i ka leshuar me pare nje leje qendrimi te huajit, prezumohet se i ka shterur verifikimet qe kerkohen sipas ligjit. Permendet qe ka leshuar "certifikaten e sigurise". Kuptohet qe eshte lajthitje ne kuptim te injorances ligjore. I vetmi qe leshon te tilla ne vend eshte DSIK. Dhe jo per qellim te shtetesise. Institutionet nuk mbledhin informacion per qellim te shtetesise apo qendrimit te nje te huaji aplikues. Ato vetem shikojne rekordet qe kane ne dispozicion. Pra menyra e prezantimit te fakteve eshte spekullative apo ne keqinterpretim te ligjit. Dhe nje detaj tjeter, ndaj te huajit paska nje procedim penal ne ngarkim. A eshte pyetur ose pare se perse organi migracionit nuk e ka debuar te huajin? Por e lejon per afro nje vit te qendroje e punoje ne vend? Qe Presidenti ka kryer nje shkelje, as qe diskutohet. Por qe menyra e paraqitjes eshte spekulative kjo duket sheshit. Dhe kemi per te pare gallate e cudira sa do kputemi gazit.

  Përgjigju
  • Sari: 27/10/2020 16:03

   Ky eshte koment profesional dhe jo me pasione politike

  • XXXX: 26/10/2020 22:30

   ilir Meta ti je mo???

 • labi: 26/10/2020 16:42

  o te keqen tani po qe eshte hap loja

  Përgjigju
 • Faik: 26/10/2020 16:20

  JO komision FUNDÈRRINASH , qè VJEDHIN dhe RRJEPIN SHQIPTARÈT pèr 2 Vite rresht me DEPUTETÈ HAJDUTÈ , qè PAGUHEN nga 50 MIJÈ LEK né Ditè dhe marrin DJETA dhe PÈRFITIME tè tjera nè kurriz tè SHQIPTARÉVE FUKARENJÈ , dhe nè FUND SHPALLIN VENDIMET QESHARAKE , qè NUK KA "SHKELJE tè KUSHTETUTÈS" !!! VETÉM SPAK dhe BKH , duhet tè HETOJNÈ dhe ARRESTOJNÉ URGJENTISHT Presidentin HAJDUT dhe MÈKATAR qè NUK ka lènè GJÈ PA VJEDHUR , GRABITUR dhe PLAÇKITUR kèto 30 VJET SHKÈRDHATOKRACI dhe QÉNÈRI ! RESPEKTE pafund pèr GAZETARIN ADRIATIK DOÇI ⚖⚖

  Përgjigju
 • Hinglayeri: 26/10/2020 15:59

  Shkerdhate president

  Përgjigju
  • O tej: 26/10/2020 21:01

   Legen materniteti edhe Lana eshte me paster se ky xorra e bythes

 • Julie: 26/10/2020 15:51

  Me vertet e keni ! Te beni pyetje a duhet apo jo te ngrihet komision per plehren , hajdutin fshatar Te qe kur qe I vinte ere bytha kur erdhi me pashaportizim ne Tirane... Kill him with no mercy. Waste of air. Kill them all.

  Përgjigju
 • Jo Komision por SPAK: 26/10/2020 15:41

  Ne eksperiencen mbare boterore asnje komision hetimor nuk ka zbardhur te verteten. Si thoshte Curculli: Nese doni qe dicka moa te zbulohet, atehere ngrini nje Komision Parlamentar. Shkurt SPAKU me iniciative pasi lajmi eshte bere publik duhwt te filloje hetimet dhe sekurstroje dosjet ne presidence, ose kushdo tjeter qe ka dijeni duhet te beje kallezim. Cdo tentive tjeter do te jete e deshtuar. Nderkohe mender presidenti ka filluar duke prishur provat. Vetem Prokuroria e pavarur mund ti jape popullit shqiptar pergjigje shteruese. Poshte Matrapazi Ilir Meta

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sa vdekjeprurës është COVID-19?