Paralajmërimi i Zelensky: Rusia mund të nisë luftën në Ballkan për të shkëputur vëmendjen nga luftimet në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, paralajmëroi se Rusia mund të jetë duke planifikuar të ndezë një luftë në Ballkan për të shkëputur vëmendjen nga lufta e saj e vazhdueshme me Ukrainën. 

“Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, ne po marrim informacione: Rusia ka një plan të gjatë. Nëse vendet e botës nuk bëjnë asgjë tani, do të ketë një shpërthim të tillë”, u tha Zelensky gazetarëve të enjten (16 Nëntor), sipas agjencisë së lajmeve Interfax në Ukrainë. 

Zelensky gjithashtu shpjegoi se konfliktet shtesë do të minonin sasinë e ndihmës që aleatët mund t'i ofrojnë vendit të tij, raporton New York Post.

Presidenti ukrainas nuk ofroi prova për parashikimin e tij ogurzi, i cili erdhi pothuajse dy muaj pas një incidenti përgjatë kufirit midis armiqve të vjetër ballkanikë, Kosovës dhe Serbisë, i cili la katër persona të vdekur.

Pas të shtënave vdekjeprurëse, Serbia për pak kohë filloi të grumbullojë trupa përgjatë kufirit të saj me Kosovën, megjithëse nuk pati asnjë përshkallëzim të mëtejshëm midis dy kombeve. 

Udhëheqësi ukrainas vuri në dukje gjithashtu luftën e vazhdueshme midis Izraelit dhe Hamasit që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë perëndimorë, duke sugjeruar, përsëri pa ofruar prova, "Rusia qëndron pas kësaj, ne jemi të sigurt, me aleatët e tyre Iranin".

Paralajmërimi i Zelesnky erdhi disa ditë përpara se Rusia të bombardonte Ukrainën me një sulm të madh me dron gjatë natës, me Moskën duke lëshuar 38 drone Shahad të prodhuar nga Irani nga ora 20:00 e së premtes (17 Nëntor) deri në orën 4 të mëngjesit të së shtunës (18 Nëntor), sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas.  

Ndërsa Kievi arriti të rrëzonte 29 nga dronët, ministria e energjisë e Ukrainës tha se sulmi dëmtoi rrjetet elektrike në rajonin Odessa në jug dhe rajonin e Zaporizhzhia në juglindje, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë në më shumë se 416 qytete dhe fshatra. 

Sulmi me dron goditi gjithashtu një rafineri nafte dhe dëmtoi një ndërtesë administrative dhe plagosi një civil, sipas zyrtarëve ukrainas. 

Bastisja erdhi pasi marinsat ukrainas raportuan të premten (17 Nëntor) një seri "suksesesh", duke përfshirë dëbimin e trupave ruse nga pjesë të bregut linfor të lumit Dnipro në rajonin e pushtuar Kherson dhe vendosjen e pozicioneve të tyre në zonë. 

“Forcat mbrojtëse të Ukrainës kryen një sërë operacionesh të suksesshme në bregun e majtë të lumit Dnipro, përgjatë frontit Kherson”, tha zëdhënësi i Shtabit të Përgjithshëm Andriy Kovalyov në një kanal ushtarak në YouTube.  

Rusia pranoi këtë javë për herë të parë se trupat ukrainase kishin depërtuar në bregun lindor, por Vladimir Saldo, guvernatori i rajonit Kherson, i mbështetur nga Rusia, paralajmëroi se ushtarët e Kievit do të përballeshin me "zjarrin e ferrit" dhe do të asgjësoheshin. 

Sipas raportimit të gazetës britanke The Guardian, të shtunën (18 Nëntor), Rusia pretendoi se kishte bombarduar forcat ukrainase pranë lumit, duke vrarë deri në 75 ushtarë dhe duke shkatërruar katër automjete.

Zona është një nga tre që ka pasur luftime të rënda tokësore në luftën e vazhdueshme, por as Rusia dhe as Ukraina nuk kanë bërë përparim të rëndësishëm, njoftoi Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Zyrtarët ukrainas kanë fajësuar kundërsulmimin e tij të ngadaltë në fushat e minuara dhe linjat mbrojtëse ruse, së bashku me vonesat në furnizimet me armë nga aleatët perëndimorë.

Në një tjetër prej zonave me konflikt të rëndë, qytetin e shkatërruar nga lufta Avdiivka në Ukrainën juglindore, Rusia ka pësuar "viktima të rënda", vunë në dukje zyrtarët ushtarakë britanikë, me disa që vlerësojnë një humbje prej të paktën 4,000 trupash tashmë.

S.S/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mario: 19/11/2023 13:38

  Vuj laskar tqifsha robt ik shit shpin ne florida dhe bizhuterit e grus robqir ska me lek

  Përgjigju
 • Loran: 19/11/2023 13:13

  Ik o loqe

  Përgjigju
 • Turi: 19/11/2023 11:52

  Hahahah tani qe ngeli si laro pa ndihma nuk po le me gje pa shpifur ky cifuti , mendon se perendimoret do vazhdojne ti japin miliarda dollare si beren teri tani por cdo gje ka dhe nje fund o komik legen

  Përgjigju
  • Andi: 19/11/2023 16:02

   Po çifut nga doli

 • Sondazhi i ditës:

  Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Dosja e inceneratorit të Tiranës/ Zbulohet emaili që uli fitimet nga shitja e skrap dhe energjisë

Dosja e inceneratorit të Tiranës/ Zbulohet emaili që uli fitimet nga shitja e skrap dhe energjisë