Obobo ç’na gjeti po iku Berisha

Partia Demokratike do të ekzistojë si pasojë e Ideve, jo e Liderëve.

Ajo mund të ekzistojë sot pa Berishën, ashtu siç do të vijojë nesër pa Bashën.

Demokratët duhet të mësohen me idenë se në politikë gjithçka ka kohën e saj. Askush nuk mund ta tejkalojë atë. Me rëndësi është të kuptosh se kur koha mbaron.

Për 45 vjet me radhë këtë popull e mori më qafë bindja e verbër ndaj Njëshit.

Po të hedhësh një sy përreth, e sheh se nuk i ka gjetur gjë kombet që kanë ndryshuar liderë dhe kanë qarkulluar elita.

Churchilli fitoi Luftën e Dytë Botërore dhe humbi zgjedhjet. Britanikët nuk e panë këtë si qamet të madh dhe si obobo ç’na gjeti.

Ka plot shembuj të ngjashëm.

Politika është dinamike dhe askush nuk mund ta mbajë peng, sipas parimit “pas meje u bëftë qameti”.Në të nuk duhet të ketë të pazëvendësueshëm. Kushdo qoftë ai.

Militantizmi i verbër dhe ngurtësimi vetëm se do të na tkurrin edhe më shumë.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vuani nga koliti? Mjeku popullor, Ylli Merja në Report Tv: Ja si të kuroheni plotësisht përmes përzierjes së çajrave bimorë dhe lules së mullagës