OBSH miraton vaksinën indiane 'Covovax' kundër koronavirusit

OBSH miraton vaksinën indiane 'Covovax' kundër koronavirusit

Foto ilustruese

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar përdorimin e vaksinës indiane ‘Covovax’ kundër koronavirusit. Kjo vaksinë është prodhuar nga Instituti i Indisë me licencë nga Novavax. Pas miratimit të kësaj vaksine pritet lehtësimi i aksesit të vendeve të varfra për të marrë dozat kundër COVID.

“Prodhohet nga Instituti i Indisë me licencë nga Novavax dhe është pjesë e portofolit të Covax (Covid International Vaccine Distribution System), e cila do të rrisë përpjekjet për të vaksinuar më shumë persona me të ardhura të ulëta”, tha OBSH.

Mjekja Mariangela Siamou deklaroi se vaksinat mbeten një nga metodat më efektive të mbrojtjes kundër formave të rënda të koronavirusit, pavarësisht shfaqjes së varianteve të reja.

“Vaksinat mbeten një nga metodat më efektive të mbrojtjes kundër formave të rënda dhe vdekjeve të shkaktuara nga SARS-COV-2, pavarësisht shfaqjes së varianteve të reja”, tha Dr. Mariangela Simaou, përgjegjëse e OBSH-së.

“Ky miratim pritet të lehtësojë aksesin në vaksina për vendet e varfra, 41 prej të cilave ende nuk janë në gjendje të vaksinojnë 10% të popullsisë së tyre, ndërsa 98% e vendeve nuk kanë arritur ende 40%,” tha OBSH.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit

Ura e Bardhajve në Shkodër rrezikon shembjen, 4 mijë banorë drejt izolimit! Administratori: Të ndërhyjë ARRSH dhe Bordi i Kullimit