OBSH paralajmëron: Kujdes, gripi i shpendëve po shpërndahet te gjitarët! Bota të përgatitet për një pandemi

Në javët e fundit ka pasur disa raporte të gjitarëve, duke përfshirë dhelpra dhe luanë deti, të infektuar me gripin e shpendëve H5N1. Për momentin, OBSH e vlerëson rrezikun për njerëzit si të ulët, por thotë se bota duhet të përgatitet në ccdo rast për një pandemi të mundshme të këtij gripi.

Drejtori i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus këshilloi që njerëzit të mos prekin kafshë të egra të ngordhura ose të sëmura, por t'i raportojnë te autoritetet lokale.

OBSH, informoi kreu i agjencisë së shëndetësisë së OKB-së, "po punon me autoritetet kombëtare dhe partnerët për të monitoruar nga afër situatën dhe për të studiuar rastet e infeksionit H5N1 tek njerëzit kur ato ndodhin.

Sipas të dhënave të mbledhura nga Organizata Botërore për Shëndetin e Kafshëve 208 zogj kanë ngordhur , por ajo që alarmoi autoritetet është ngordhja e 200 gjitarëve në Spanjë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas epidemiologëve, gripi i shpendëve po bëhet gjithnjë e më ngjitës, dhe mbi të gjitha është transmetuar te gjitarët.

" Ne e dimë që Covid nuk është pandemia e fundit dhe duhet të jemi vigjilentë”, thonë ata.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’