OBSH zbulon grupin e ri shkencor: Shansi i fundit për të zbuluar origjinën e COVID

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së,  Tedros Adhanom Ghebreyesus

Organizata Botërore e Shëndetit ka vënë në dispozicion një grup të ri për të hetuar origjinën e koronavirusit. Sipas OBSH, ky grup është shansi i fundit për të zbuluar origjinën e COVID. 26 anëtarët e propozuar të grupit kanë eksperiencë në një sërë fushash nga epidemiologjia deri tek biosiguria.

”Të kuptojmë se nga vijnë patogjenët e rinj është thelbësore për parandalimin e shpërthimeve të ardhshme me potencial epidemik dhe pandemik, e cila kërkon një gamë të gjerë ekspertize”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së,  Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Anëtarët e propozuar të grupit Sago përfshijnë gjashtë ekspertë që vizituan Kinën gjatë hetimeve të mëparshme. Përveç origjinës së koronavirusit, grupi Sago do kërkojë mbi origjinën e patogjenëve të tjerë me rrezik të lartë.

"Të kuptojmë se nga vijnë patogjenët e rinj është thelbësore për parandalimin e shpërthimeve të së ardhmes," tha Dr Tedros.

Prej më shumë se një viti që kur koronavirusi u shfaq në Wuhan të Kinës, ende nuk ka një përgjigje nëse virusi doli nga laburator apo kaloi nga kafshët tek njerëzit. Ndërkohë Kina nuk e ka pranuar teorinë se virusi rrodhi nga një laborator.

Në shkurt, një ekip i OBSH -së i shkoi në Kinë për të hetuar origjinën e koronavirusit dhe arriti në përfundimin se virusi ndoshta kishte ardhur nga lakuriqët e natës, por duheshin më shumë fakte.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH -së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë tha se hetimi ishte penguar nga Kina, pasi nuk ishte treguar transparente me të dhënat.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Aleks Doko: 14/10/2021 23:21

  Paratë të shkojnë në favor të pensioneve nden 25000 lekë. Turpi i botës me pensionet e pleqërisë dhe invalidëve.

  Përgjigju
 • Doktori: 14/10/2021 11:12

  E provuam dy here me pare dhe nuk arritem t'ju mbushim mendjen me perfundimet qe na pelqenin. Do e provojme edhe nje here te fundit. Nese edhe kete here nuk ia dalim, do e deklarojme prejardhjen te panjohur. Sidoqofte e dime me 100% siguri qe nuk ka dale nga Laboratori ne Wuhan per studimin e Koronaviruseve qe po kryente eksperimente per te mundesuar qe koronaviruset te fitonin aftesine te infektonin qeliza njerezore. Asnje shans te kete ardhur prej andej!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Shqiptarë që presin me vite për shtetësi të Kosovës ose Shqipërisë