OBSH-ja aprovon përdorimin emergjent të vaksinës anti-COVID AstraZeneca

Foto e vaksinës anti-COVID AstraZeneca

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka aprovuar vaksinës britanike anti-COVID, AstraZeneca për përdorim emergjent duke i hapur rrugën dërgesave të para në vendet të cilët janë pjesë e skemës COVAX.

Dozat e vaksinës së AstraZeneca përbëjnë pjesën më të madhe të dozave në iniciativën e shpërndarjes së vaksinave të koronavirusit nga COVAX.

COVAX, pjesë e të cilit janë 192 vende ka për qëllim furnizimin e vendeve në zhvillim dhe të varfra me vaksina anti-COVID. Pjesë e mekanizmit është edhe Shqipëria, nga e cila vendi synon të marrë 1.140.000 vaksina. Ndërkohë 360 mijë dozat e para të AstraZeneca po synohet ti sjellin sa më parë.

Deri në fund të vitit 2021, COVAX synon të vaksinojë 20% të popullsisë së 92 vendeve më të varfra të botës.

Dozat e prodhuara nga AstraZeneca dhe partnerët e saj prodhues pritet të përbëjnë rreth një të tretën e kësaj përpjekjeje, dhe do të jenë më shumë se gjysma e vaksinave që do të furnizojnë shtetet në gjysmën e parë të 2021.

AstraZeneca është vaksina e dytë kundër COVID-19 e cila aprovohet nga OBSH-ja për përdorim emergjent, pas Pfizer.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Ekonomi dhe COVID/ 1 në 3 të punësuar në vend paguhet me 30 mijë lekë, mbi 60% e shqiptarëve nuk e arrijnë pagën mesatare