OKB: India do të bëhet vendi më i populluar në botë, në fund të prillit

OKB: India do të bëhet vendi më i populluar në botë, në fund të prillit

India do të kalojë Kinën për t'u bërë vendi më i populluar në botë deri në fund të kësaj jave, kanë thënë Kombet e Bashkuara.

Popullsia e Indisë pritet të arrijë në 1,425 miliardë deri në fund të prillit, duke e kaluar Kinën për nga numri i banorëve.

“Popullsia e Kinës arriti kulmin e saj prej 1.426 miliardë banorësh në 2022 dhe ka filluar të bjerë. Popullsia e Kinës mund të bjerë në nën 1 miliard njerëz para fundit të shekullit”, tha agjencia e OKB-së.

Njoftimi i Departamentit të Çështjeve Ekonomike dhe Sociale të OKB-së vjen pas një njoftimi të Fondit të OKB-së për Popullsinë që tha javën e kaluar se India do të ketë 2.9 milionë njerëz më shumë se Kina deri në mesin e vitit 2023.

Shkalla e lindjeve në Kinë është ulur kohët e fundit, me popullsinë e saj që u tkurr vitin e kaluar për herë të parë që nga viti 1961. Popullsia e Kinës mund të bjerë nën 1 miliard para fundit të shekullit, tha DESA.

India, e cila për herë të fundit bëri një regjistrim të popullsisë në vitin 2011, nuk ka komentuar vlerësimet e OKB-së.

Sipas agjencisë së lajmeve Associated Press, popullsia e Indisë pritet të ndalojë së rrituri dhe të stabilizohet rreth vitit 2064.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja