OKB: Marrëveshja për centralin bërthamor të Zaporizhzhia do arrihet së shpejti

OKB: Marrëveshja për centralin bërthamor të Zaporizhzhia do arrihet së shpejti

1670015119_zapo.PNG

Një marrëveshje për mbrojtjen e centralit bërthamor më të madh në Evropë mund të arrihet së shpejti, ka thënë mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së. 

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, tha se marrëveshja është "pothuajse e arritur", raportojnë mediat e huaja.

"Më besoni, tani ne kemi një propozim në tryezë, i cili thjesht synon të ndalojë marrëzinë e bombardimit të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë", tha ai. 

Termocentrali bërthamor është aktualisht nën kontrollin rus dhe ka rënë nën granatimet e përsëritura, për të cilat Moska dhe Kievi kanë shkëmbyer fajin. 

Ditën e djeshme, instituti i lidhur me Ushtrinë Britanike RUSI tha se dokumentet ruse të kapura zbuluan se Moska kishte planifikuar të pushtonte centralet bërthamore të Ukrainës me qëllimin e pjesshëm për të shantazhuar Perëndimin. 

IAEA ka kërkuar që të krijohet një zonë sigurie rreth uzinës për të mbrojtur kundër një aksidenti të mundshëm bërthamor.

Më herët sot, agjencia ruse e lajmeve RIA tha se Moska kishte përshkruar pozicionin e saj për krijimin e një zone të tillë dhe ishte në pritje të një përgjigjeje.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ BE marrëveshje për çmimin tavan të naftës ruse: Jo më shumë se 60 dollarë! Kremlini: Gati të flasim edhe me SHBA-të


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje