OKB: Mbi 400 emigrantë kanë vdekur në Mesdhe gjatë fillimit të këtij viti! Shtetet të reagojnë

OKB: Mbi 400 emigrantë kanë vdekur në Mesdhe gjatë fillimit të këtij viti! Shtetet të reagojnë

Anije me emigrantë të paligjshëm

Më shumë se 400 emigrantë dhe refugjatë u mbytën në fillim të vitit 2023 ndërsa po përpiqeshin të kalonin Mesdheun qendror nga Afrika e Veriut në Evropë, numri më i madh i viktimave në gjashtë vitet e fundit gjatë një periudhe tre mujore. Lajmi u bë i ditur nga një agjenci e Kombeve të Bashkuara tha të mërkurën.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) dokumentoi 441 vdekje migrantësh midis janarit dhe marsit në rrugën më vdekjeprurëse të migracionit në botë. Rreth gjysma e këtyre vdekjeve ishin të lidhura me vonesat në përpjekjet e shpëtimit të udhëhequra nga shteti dhe në një rast, mungesën e ndonjë misioni shpëtimi.

“Kriza e vazhdueshme humanitare në Mesdheun qendror është e patolerueshme”, tha drejtori i përgjithshëm i IOM-it, António Vitorino. "Me më shumë se 20,000 vdekje të regjistruara në këtë rrugë që nga viti 2014, kam frikë se këto vdekje janë normalizuar. Shtetet duhet të përgjigjen."

Mijëra emigrantë kryesisht afrikanë nisin udhëtimin e rrezikshëm nga brigjet e Libisë dhe Egjiptit, shpesh me varka të vogla, me fryrje, në kërkim të një jete më të mirë në Evropë.

Kjo rrugë qendrore është e dallueshme nga kalimi perëndimor nga Maroku në Spanjë.

Shpesh, anijet fundosen, si në rastin e një anijeje vdekjeprurëse në rajonin jugor italian të Kalabrisë në fund të shkurtit ku humbën jetën të paktën 72 emigrantë.

Kabineti i Italisë njoftoi të martën një gjendje të jashtëzakonshme për imigracionin pas një rritje të flukseve në të gjithë Mesdheun, në një lëvizje që synon menaxhimin më të mirë të mbërritjeve të emigrantëve dhe lehtësive të riatdhesimit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar

Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar