OKB nis bisedimet në Sudan për krizën pas grushtit të shtetit

Konsultimet e Kombeve të Bashkuara me grupet sudaneze të shoqërisë civile filluan të hënën raportoi Al Jazeera. Njerëzit organizojnë një demonstratë duke kërkuar rivendosjen e sundimit civil në Khartoum, Misioni i Kombeve të Bashkuara në Sudan tha se po fillonte konsultimet të hënën me qëllim të nisjes së negociatave të drejtpërdrejta për të zgjidhur krizën politike të vendit pas një grusht shteti të tetorit. Marrja e pushtetit ushtarak prishi një tranzicion drejt zgjedhjeve në të cilat ushtria kishte rënë dakord të ndante pushtetin me grupet civile pas përmbysjes së udhëheqësit të gjatë Omar al-Bashir në një kryengritje të vitit 2019. Ai gjithashtu ndaloi një hapje ekonomike në të cilën Sudani filloi të dilte nga dekada izolimi dhe sanksionesh. Një goditje nga forcat e sigurisë ndaj protestave të shpeshta masive që nga grushti i shtetit ka lënë më shumë se 60 civilë të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur.

Bisedimet fillestare përfshijnë konsultime të gjera individuale që synojnë kalimin në një fazë të dytë të negociatave të drejtpërdrejta ose të tërthorta midis lojtarëve të ndryshëm, tha përfaqësuesi special i OKB-së Volker Perthes në një konferencë shtypi në Khartoum të hënën.

“Ne duam të ecim shpejt… Po e nisim sot pasdite me grupin e parë nga shoqëria civile. Ne do të kemi çdo ditë një përzierje të palëve të interesuara me të cilat po flasim”, tha ai.

Do të ishte e ndërlikuar të vendosej një kornizë kohore për fillimin e negociatave, shtoi Perthes. “Koha është e çmuar, ne e dimë këtë. Ka shumë presion mbi situatën në Sudan dhe mbi ne. Nëse nuk gjendet një kurs i ri për tranzicionin dhe një rrugë drejt zgjedhjeve të besueshme, gjendja ekonomike e Sudanit mund të përkeqësohet dhe paqëndrueshmëria mund të përhapet brenda dhe jashtë kufijve të tij, thonë analistët dhe diplomatët.

"Unë shpresoj se këto konsultime mund të bëhen diçka si një masë e ndërtimit të besimit dhe do të ndihmonin të paktën për të reduktuar dhunën," tha Perthes.

I dërguari i OKB-së tha se nuk ka pasur "asnjë kundërshtim" nga institucionet ushtarake. Por përgjigja fillestare nga fraksionet kryesore civile ishte e vakët.

"Ne nuk kemi marrë ende ndonjë detaj në lidhje me nismën e OKB-së," tha Jaafar Hassan, një zëdhënës i fraksionit kryesor të Forcave për Liri dhe Ndryshim, grupi kryesor civil pro-demokratik.

"Ne jemi të gatshëm të marrim pjesë në bisedime me kusht që qëllimi të jetë rifillimi i tranzicionit demokratik dhe heqja e regjimit të grushtit të shtetit, por ne jemi kundër nëse këto bisedime synojnë të legjitimojnë regjimin e grushtit të shtetit," i tha ai agjencisë së lajmeve AFP. e hënë.

Shoqata e Profesionistëve Sudanezë, një tjetër fraksion kyç civil, kishte thënë të dielën se i hodhi poshtë plotësisht bisedimet e ndërmjetësuara nga OKB.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

‘Parada e Krenarisë’, ambasadorja e Suedisë për Report Tv: Dashuria është për të gjithë