OKB publikon raportin tragjik: Mbi 1 milion viktima nga aksidentet rrugore në botë

OKB publikon raportin tragjik: Mbi 1 milion viktima nga aksidentet rrugore në botë

Foto ilustruese e një aksidenti në autostradë

Incidentet e trafikut rrugor renditen si shkaku kryesor i vdekjeve në mesin e njerëzve të moshës 5 deri në 29 vjeç globalisht, me vendet në zhvillim që përbëjnë 93% të viktimave.

Çdo vit, rreth 1.3 milionë njerëz në mbarë botën vdesin në aksidente dhe rreth 50 milionë njerëz plagosen, sipas një raporti të OKB-së.

Këmbësorët, çiklistët dhe motoçiklistët konsiderohen si “përdorues të pambrojtur të rrugës” dhe përfaqësojnë gjysmën e të gjithë atyre që janë përfshirë në aksidente rrugore fatale në mbarë botën.

Përqindja e përdoruesve të rrezikuar të rrugës është më e lartë në vendet me të ardhura të ulëta dhe ato me të ardhura të larta, veçanërisht ato që jetojnë në vendet në zhvillim.

Në vitin 2022, brenda Bashkimit Europian, rreth 20,600 persona humbën jetën në aksidente, një rritje prej 3% krahasuar me vitin 2021, raportojnë mediat e huaja.

Rrugët më të sigurta janë në Suedi (21 viktima për një milion banorë) dhe Danimarkë (26/milion). Numri i viktimave në shtetet anëtare të BE-së ra me 30,7% ndërmjet 2011 dhe 2021.

Në të gjithë BE-në, 52% e viktimave u regjistruan në rrugët rurale, kundrejt 39% në zonat urbane dhe 9% në autostrada. Burrat përbënin tre nga katër viktimat si pasojë e aksidenteve rrugore (78%).

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Diplomati holandez, Feith kritikon politikën e Serbisë: Duhet ta kuptojë njëherë e mirë, Kosova është e pavarur

Diplomati holandez, Feith kritikon politikën e Serbisë: Duhet ta kuptojë njëherë e mirë, Kosova është e pavarur