OKB-ja dënon vrasjen e gazetares së Al Jazeera në Palestinë: Të nisë menjëherë hetim

OKB-ja dënon vrasjen e gazetares së Al Jazeera në Palestinë: Të nisë menjëherë hetim

Varrimi i gazetares Shireen Abu Aqla

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka dënuar vrasjen e gazetares të Al Jazeera, Shireen Abu Aqla dhe bëri thirrje për një hetim të menjëhershëm për vdekjen e saj. Përmes një deklarate, Këshilli i Sigurimit tha se anëtarët e tij kërkuan "një hetim të plotë, transparent, të drejtë dhe të paanshëm për vrasjen e gazetares.

Gazetarja e Al Jazerras humbi jetën dy ditë më parë pasi u qëlluan nga autoritetet palestineze në rrethana ende të paqarta. Vdekja e saj ka shkatuar shumë zemërim. Gjatë funeralit të gazetares, një ditë më parë, ka pasur trazira, pasi policia ka goditur të pranishmit që ishin grumbulluar për t’i dhënë lamtumirën e fundit gazetares.

Arkivoli i saj pothuajse ra, kur policia e cila po përdorte shkopinj gome, u fut në një turmë palestinezësh duke i tentuar që t’i shpërndajë. Pas publikimit të lajmit për dhunën që ushtroi, policia tha se ndërhyri për shkak se u qëllua me gurë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana

Miqësoret/ Gentian Mezani rikthen Laçin te suksesi, triumfojnë Kukësi dhe Tirana