Oligarku rus Alisher Usmanov dhuron dorëshkrimin origjinal të Lojërave Olimpike të vitit 1892

Oligarku rus Alisher Usmanov dhe dorëshkrimi

Oligarku rus Alisher Usmanov  ka dhuruar dorëshkrimin origjinal të manifestimit të Lojërave Olimpike të vitit 1892 në Muzeun Olimpik në Lozanë të Zvicrës.

Sipas CNN, Kopja origjinale prej 14 faqesh e fjalimit të Pierre de Coubertin, në të cilën aristokrati francez përshkroi për herë të parë vizionin e tij për Lojërat Olimpike moderne, u ble në një ankand të Neë York-ut për 8,806,500 dollarë në dhjetor të vitit të kaluar.

Një ish-palë e interesuar në Arsenal-in i cili ka një vlerë të vlerësuar neto prej 12.6 miliardë dollarë, Usmanov është presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Gardheve.

"Pierre de Coubertin kishte një vizion për një botë të bashkuar nga ndjekjet atletike dhe jo e ndarë nga konfrontimet dhe luftërat.

Unë besoj se Muzeu Olimpik është vendi më i përshtatshëm për të mbajtur këtë dorëshkrim të çmuar," tha Usmanov.

Ishte hera e parë që manifesti shfaqet para publikut, pak muaj para se Lojërat 2020 të zhvillohen në Tokio.

Coubertin themeloi Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dy vjet pasi mbajti fjalimin në Paris, dhe në 1896 Lojërat e para moderne u organizuan në Athinë, Greqi.

Në fjalimin, Coubertin parashikon një botë të bashkuar nga konkursi sportiv, ku atletika do të bënte më shumë për të sjellë paqen sesa telegrafi, hekurudhat, telefoni, kërkimi pasionant në shkencë, kongreset dhe ekspozitat.

"Sot ne jemi dëshmitarë të historisë," tha presidenti i IOC Thomas Bach.

"Në një nivel, ne jemi dëshmitarë të këtij dokumenti historik, dorëshkrimi i fjalimit që parashtroi themelet filozofike të Lëvizjes Olimpike.

"Në një nivel tjetër, ne po shohim një moment historik, me këtë dorëshkrim të rikthehet në shtëpinë e tij Olimpike, vendin ku i përket".

De Coubertin gjithashtu i dha Olimpiadës moton e saj aktuale të citatit, altius, fortius - më të shpejtë, më të fortë, një frazë që huazoi nga shoku i tij Henri Didon.

Ndërmarrja Usmanov USM është gjithashtu sponsori aktual i terrenit Everton dhe muajin e kaluar ra dakord një marrëveshje 39 milionë dollarë për të drejtat e emërtimit të stadiumit të ri të klubit “Premier League”.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Trashëgimia e Angela Merkelit dhe e ardhmja e Gjermanisë