‘Onkologjiku’, Koçiu: S’janë fytyra e vërtetë e Shëndetësisë! Aparaturë e re te Shefqet Ndroqi për të sëmurët respiratorë

Skandali i spitalit onkologjik ku mjekët u zbuluan në pazare me pacientët duke i lënë pa shërbim me orientim për në privat, nuk është fytyra e vërtetë të shëndetësisë, tha ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu nga Qendra Spitalore Rajonale Tiranë “Shefqet Ndroqi”. Ajo u shprehu mirënjohje për punën me fluksin e urgjencës së QSUT pas dëmeve nga zjarri dhe prezantoi pajisjen më të re, ECMO për pacientët me sëmundje respiratorë.

“E di që shumë nga ju janë cenuar edhe moralisht, nuk e gjejnë veten në atë histori dhe patjetër që nuk besojnë që ajo histori i përfshin të gjithë. Fytyra e vërtetë e sistemit shëndetësor jeni ju që punoni përditë me përkushtim dhe me devotshmëri. Prandaj ajo histori nuk mund ta njollosë bluzën e bardhë të mjekut dhe të infermierit në shërbimin shëndetësor”, tha Koçiu.

Shefi i reanimacionit, Alban Hatibi tha se pajisja me ECMO ose ndryshe një membranë oksigjenuese e cila u shërben të sëmurëve rëndë, është fat.

Aparatura ECMO pompon në mënyrë të vazhdueshme gjakun nga trupi dhe më pas e shpërndan atë përmes pajisjeve që rrisin oksigjenin dhe heqin gazin karbonik deri në momentin e stabilizimin të pacientit.

SI.E./I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gent: 16/07/2024 15:50

  Janë fytyra e vërtet e shtetit të korruptuar

  Përgjigju
 • Hfhddh: 05/07/2024 18:20

  Gagagagaga

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Thirrjet raciste pas triumfit në Kupën e Amerikës, Federata franceze nis veprimet ligjore kundër asaj të Argjentinës

Thirrjet raciste pas triumfit në Kupën e Amerikës, Federata franceze nis veprimet ligjore kundër asaj të Argjentinës