POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Operacion i madh antidrogë në Portugali, kapen 840 kg kokainë, po transportohej me jaht

Lëndë narkotike kokainë (foto ilustruese)

Policia portugeze ka sekuestruar mbrëmjen e kaluar 840 kg kokainë e cila u gjet e fshehur në një jaht me flamur francez, në portin e ishullit Faial në Atlantik. Dy meshkuj dhe dy femra, të cilët ishin në jaht, janë të dyshuar për trafikimin e kokainës nga Karaibet në Evropë dhe u arrestuan. Emrat e tyre nuk janë bërë të ditur nga policia portugeze të cilët vijojnë hetimet për identifikimin e rrjetit të grupit kriminal. 

Ishulli Faial në Atlantik ku u zbulua ngarkesa e kokainës

Lënda narkotike vinte nga Karaibet dhe kishte për destinacion Europën. Vlera e drogës në treg do kapte shifrën e 36 mln euro. Operacionet antidrogë janë të zakonshme në Portugali, si portë hyrëse nga deti në tregun europian. Sasia rekord e kokainës e kapur ndonjëherë në Portugali është tetë ton në vitin 2006. 

l.q.
Komento