Operacioni ‘Metamorfoza’, Apeli i GJKKO-së shtyn për më 31 gusht vendimin për 6 të arrestuarit! Avokatët: S'mund të merren prova nga 'Encrochat', s'e parashikon ligji

TIRANË- Apeli i Posaçëm I GJKKO-së ka shtyrë për më 31 gusht seancën për 6 të arrestuarit në kuadër të operacionit ‘Metamorfoza’. Seanca zgjati rreth 3 orë dhe asnjë nga personat e arrestuar, bznesmeni Pëllumb Gjoka, prokurori Xhevahir Lita, ish-shefi i Operacionales Oltion Bistri dhe ish-efektivi Ardit Hasanbegaj, Asmer Bilali, Edmond Preka, ky i fundit shoferi i biznesmenit Gjoka, nuk ishte i pranishëm në sallën e gjyqit, por u përfaqësuan nga avokatët.

Avokatët e 6 të arrestuarve deklaruan se nuk mund të merren prova nga 'Encrochat' pasi s'e parashikon ligji. Sipas tyre nuk mund të qëndrojnë të arrestuar me provat e 'Encrochat'. Avokati i biznesmenit Pëllumb Gjoka, Ylli Manjani, tha se për të lidhur një person me ngjarje kriminale duhet prova dhe jo hamendësime.

‘Hetimi në Francë është bërë për trafikun e drogës. Për të lidhur një person me një ngjarje konkrete, duhet të ketë prova dhe jo hamendësime. SPAK nuk është burimi zyrtar i vetëm.’- tha Manjani.

Në sajë të këtij operacioni u shpallën në kërkim dhe 9 persona të tjerë mes te cilëve Behar Bajri dhe Ervis Martinaj. SPAK, finalizoi dhe lëshoi 15 urdhër arreste për këtë operacion, pasi zbërthimit të aplikacionit SKY. Ndaj tyre rendojnë 12 vepra penale, nga ajo e vrasjes me paramendim, grup i strukturuar kriminal, korrupsion i zyrtarëve të lartë shtetërorë deri në shpërdorim detyre e pastrim parash.

Hetimet nisën prej vitit 2019 pas informacioneve të përcjella nga autoritetet holandeze belge dhe ato franceze që kanë mundur të sigurojnë komunikime mes anëtarëve të grupit ne rrjetin enchro chat dhe sky. Nga hetimet ka rezultuar se biznesmeni Pëllumb Gjoka ka kërkuar nga shtetasi Behar Bajri që të kryente  vrasjen e një personi. Bëhet fjalë për shtetasin Klenthi Musabelli një ish punonjës I policisë së burgjeve.

Për ekzekutimin e tij, Gjoka ofroi deri në 120 mijë euro. Por referuar komunikimeve ka rezultuar se Bajri ka komunikuar me Ervis Martinaj duke kanë shkëmbyer objektivët e tyre. Behar Bajri dhe Denis Borrici ekzekutojnë shtetasin Gjin Boriçi për interes të Martinajt dhe ky i fundit do të eliminonte Kleanth Musabelliun vrasje e cila nuk u realizua.

Një tjetër emër i njohur për drejtësinë është edhe ai i Asmer Bilalit ndaj të ciliut rëndojnë akuzat për sigurim kushtesh për të kryer vrasje të ngelur në tentativë ndaj shtetasve Dorjan Duli, Ibrahim Lici dhe Genc Tafili. Një emër tjetër për të cilin është vendosur masë siguria është edhe Elion Hato, që dyshohet për vrasje me paramendim të mbetur në tentativë në dëm të shtetasit Taulant Pepa.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:44
Avokati i biznesmenit Pëllumb Gjoka: Për të lidhur një person me ngjarje kriminale duhen prova, jo hamendësime

 

Avokati i biznesmenit Pëllumb Gjoka, Ylli Manjani, tha se për të lidhur një person me ngjarje kriminale duhet prova dhe jo hamendësime.

‘Nuk ka gjyqe të mbyllura. Vetëm Shqipëria i bën këta pslliqe. Hetimi në Francë është bërë për trafikun e drogës. Për të lidhur një person me një ngjarje konkrete, duhet të ketë prova dhe jo hamendësime. SPAK nuk është burimi zyrtar i vetëm. Në Shkallën e Parë kemi patur probleme me njohjen e dokumenteve, por në gjykatën e Apelit na u dha mundësia që në të gjykojmë. Atë që ne kemi parë në ato dosje nuk korrespondojnë thuajse fare me atë që thoni ju.’- tha Manjani.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lici: 29/08/2023 19:47

  Kreu i banditeve te Shkodres Pllum Gjoka, demek malsor e burre i mire. Po tani o Plumm qe dolen sa ke vra, a qite ne prite ka doni me shkua?

  Përgjigju
 • I Lici: 29/08/2023 19:47

  Kreu i banditeve te Shkodres Pllum Gjoka, demek malsor e burre i mire. Po tani o Plumm qe dolen sa ke vra, a qite ne prite ka doni me shkua?

  Përgjigju
  • Ben: 30/08/2023 08:19

   Pllum Gjokes dhe Edmond Prekes u ha k dhe mos u mundo kot te nxjerresh policin qe po kalbet ne burg per vrasje ne distance pas shpine pa e pare driten e diellit qe kur hyri ne burg per te tjerat lerja ne dore Liceve se i njohin mire hasmit

 • Grupi: 29/08/2023 15:37

  Ylli Manjani je profesionist i mire por mos u bej karagjoz. K.Pr.Penale nuk mund te shkruaje Enchrochat por e parashikon shume mire memyren e marrjes se proves dhe adiministrimin e saj. Me pas ajo lidhet ne harmoni me faktet qe jane vrasjet, provat shkresore etj. Kjo bande e shemtuar nuk meriton as avokat dhe as te drejta megjithese jua jane dhene. I pari qe duhet varur eshte kryekrimineli Bistri, ish prokurori kriminel Lita dhe me pas llumi i qelbur nga pas.

  Përgjigju
  • Procedure: 30/08/2023 10:18

   nuk ka lidhje me asgje cfare thuhet ne media as me kode te davncit 178 as 555 as 666 asgje te lidhur me police te burgosur, lic e bajra, por vetem nje telefon i zberthyer per trafiqe droge

  • Av. Pr . Penale: 29/08/2023 21:10

   eshte mare me ekspertim thuj moles qe nuk nxe fare nga profesioni 178 e vijues te krp penale! autoriteti peocedues prokuroria franceze dhe federale belge ne mbeshtetje te konventes per ndihme te ndersjellte juridike dhe nepermjet leter porosise nenet 505 te kpr penale ja ka sjelle shtetit shqiptar! ylli ska faj se ska lexu ndonje kod ne jet te vet!

  • Kistra: 29/08/2023 16:09

   Grupi, respekte!

 • Ylli: 29/08/2023 15:17

  as prita as grabhtje as vrasje po thjesht kokaine policesh e prokuroresh ndoshta thith ndonjeri me hunde edhe nga spak

  Përgjigju
 • Bledi: 29/08/2023 14:34

  Çfarë behet kështu, shefi i policisë punon per te nxjerre ne prite qytetaret tek banditet hajde besoji kësaj policie.keta jo qe nuk te mbrojnë por te spiunojne tek bandat. Uroj ta paguani tek fëmijët tuaj.

  Përgjigju
 • Mario: 29/08/2023 13:22

  po po krimineli eshte ne burg e nuk na del me nga aty as me falje

  Përgjigju
 • Beni: 29/08/2023 12:23

  Ishalla ka drejtesi per kto plerat dhe kush ka ngel jashte Te futen ne burg te perjetshem meqe vdekjen e hoqi sali monstra! Komentet me sharje mos futen se jane kto ushtaret e ktyre qe rrine lajne makinat e i japin me henger qenve e kuajve qe jane shume trima Dhe shajne shume jane shume te eger Ne goje.. Respekt..

  Përgjigju
 • Gazepi: 29/08/2023 11:33

  NE burg llumi i vendit. Plehrat qe benin lek me vrasje me klering. Me llumi Bistri.

  Përgjigju
  • Mario: 29/08/2023 14:34

   qenkan lodh shume te sjellin vetem tani fitoren e ps ne shkoder o Arben me thuaj cili nga keto qenka shkodran dhe ku paska banuar keto 30 vite qe nuk i paska ecur fitorja per ps

  • Arben: 29/08/2023 13:33

   Keto qe ti quan plehra sollen fitoren e PS ne Shkoder pas 30 vitesh pushtim nga djalli antikombetar! Mosmirenjohja con ne degradim te vlerave tona!

 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Shpërthen edhe një tren tjetër në hekurudhën ruse në Siberi

Shpërthen edhe një tren tjetër në hekurudhën ruse në Siberi