Opozita dhe 25 prilli/Shehi në Report Tv: Kandidoj në Tiranë! Berisha mirë të luajë rolin e të 'urtit', e pafalshme po të ndërhynte (VIDEO)

Dashamir Shehi insiston se në kampin opozitar ka një marrëveshje parimore që në momentin e daljes nga Parlamenti se secili prej aleatëve që doli do të jetë serish në Kuvend. Në një intervistë në studionin e Report Tv kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, ish deputeti, thotë se vetë do të kandidojë në Tiranë.

"Ne e kemi mbyllur në princip që kush ishte ne parlament do të jetë aty. Unë do jem në Tiranë. Se ku do jemi dhe si do jemi nuk kemi mbërritur në këto detaje. Këtu mund të ketë problem PD me LSI-në nëse do dalin me një listë apo me dy lista. Por kjo i takon z. Basha. Ne kemi propozuar edhe në qarqe të tjera por do jenë poshtë në lista. Unë gjykoj që duke u marrë më tepër me këtë punë më shumë bëjmë thashetheme politike sesa politikë në vetvete. Pak a shumë këto punë janë  gati", tha Shehi.

Ai i bëri thirrje edhe kryetarëve të tjerë të partive opozitare, por që kundërshtojnë Lulzim Bashën, që t'i bashkohen PD-së.

"Unë i bëj thirrje edhe Topallit edhe Patozit që t'i bashkohen opozitës. Dhe rri më shpresën deri në fund që të bashkohen. Uroj që të më dëgjojnë. Unë ia kam shtruar këto edhe z. Basha dhe i shtroj edhe publikisht. Bashkim do të thotë të bashkosh gjërat që mendojnë ndryshe. Ata që mendojnë njëlloj s'ka nevojë t'i bashkosh. Rudina po desh brenda harkut opozitar e ka vendin e hapur. Për mua mirë së të vijë. Se ku kandidon nuk është ndonjë gjë e madhe", vijoi kreu i LZHK-së.

Megjithatë për Dashamir Shehin shqiptarët nuk kanë këto halle.

"Disa i ka mbytur shiu, disa i ka shembur tërmeti, disa i ka prek pandemia. Këto nuk janë pse është Edi Rama por këto halle keqmenaxhohen se është Edi Rama. Këto halle janë përkeqësuar se ka 8 vite Edi Rama. Ndaj shqiptarët nëse duan të hapet një rrugë të re të votojnë. Duhet thënë që ka një mungesë transparence për të gjitha çështjet. U premtua që për një vit të gjithë do hynin në shtëpi ndërkohë që unë e kam thënë që do të duan të paktën 3 vite", tha ai.

Shehi pati edhe një mesazh për Berishën dhe rolin që duhet të luajë. Ai tha se do të ishte skandal nëse do të ndërhynte në çështjen e opozitës.

"Në këtë çështje Berisha nuk është ngatërruar. Do ishte e pafalshme për z. Berisha të ndërhynte në këtë moment. Ndaj nuk besoj se ngatërrohet në këtë lloj teme. Unë do të dëshiroja të merrte rolin e të urtit. Unë mendoj se i duhet parlamentit z. Berisha, qoftë edhe për memorien politike. Atë do ta gjykojë historia. Gjykoj se mund të luajë një rol ende nëse shkon drejt një pozicioni të urtë. Ka ardhur koha për një shef të ri. Vendimet duhet të jenë edhe më kolegjiale. Pushtetin ta kalojmë nga personat te institucionet që fatkeqësisht për 30 vite kjo nuk është bërë. Ky është një shans i madh për z. Basha", tha ndër të tjera në intervistën e dhënë për Report Tv, Dashamir Shehi.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të donit një debat publik Rama-Basha përpara zgjedhjeve të 25 prillit?

Komento

Komente

  • Genti Qepa Këllirës: 14/01/2021 19:40

    Shikoni dashin e havas ka 30 vjet në politik. Sa me një parti te tjetra. Ky e ka menjen te dopjo rakia e ky do boj derman për Shqiptarët. Ky ka hallin me siguru dopjon e pastaj ja rras gjumit e thot roft mreti im rakia.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Kim: Reforma në drejtësi ka trembur kundërshtarët! Shqiptarët e dallojnë se kush është pro dhe kush është kundër saj