Opozita franceze kërkoi referendum kundër rritjes së moshës për pensionet, Kushtetuesja e Francës refuzon kërkesën

Opozita franceze kërkoi referendum kundër rritjes së moshës për pensionet, Kushtetuesja e Francës refuzon kërkesën

Protestat e francezëve në 1 maj

Organi më i lartë kushtetues i Francës hodhi poshtë të mërkurën një përpjekje të fundit të ligjvënësve të opozitës për të zhbërë ligjin e presidentit Emmanuel Macron për rritjen e moshës së pensionit në 64 vjeç, duke gjykuar se projekt-ligji i propozuar nuk plotëson kriteret e nevojshme.

Ishte hera e dytë që Këshilli Kushtetues hodhi poshtë planin për të rikthyer moshën e pensionit në 62 vjeç, veçanërisht nëpërmjet një referendumi të mundshëm ose projekt-ligji të ri. Nëse do të kishte kaluar, procesi i kërkuar do të ishte i gjatë dhe nuk do ta ndalonte ligjin e Macron të hynte në fuqi.

Këshilli vendosi se legjislacioni i propozuar nuk trajton një reformë të kërkuar në lidhje me politikën sociale dhe për këtë arsye gjykon se nuk i plotëson kushtet e përcaktuara në Kushtetutën franceze.

Ligjvënësit e opozitës, kryesisht nga e majta, donin të nisnin një proces kompleks me shpresën për të refuzuar ligjin jopopullor të pensioneve të Macron që u miratua muajin e kaluar.

Roli i Këshillit Kushtetues ishte të vlerësonte nëse kërkesa e opozitës plotëson kushtet ligjore për një referendum të mundshëm. Nëse do të ishte pranuar, mbështetësit do të kishin pasur nëntë muaj kohë për të mbledhur nënshkrime nga të paktën 4.8 milionë, ose 10% e votuesve francezë.

Prej muajsh francezët kanë protestuar kundër ligjit të propozuar nga Macron duke i kërkuar këtij të fundit edhe dorëheqje. Si revoltë ndaj këtij projektligjit, në Paris ka pasur greva edhe të punëtorëve të pastrimit, të cilët kanë lënë kryeqytetin francez të mbuluar nga qeset me mbeturina për ditë të tëra. Pavarësisht këtyre protestave të dhunshme dhe grevave, Macron nuk hoqi dorë nga projektligji që do hyjë në fuqi duke e konsideruar atë si gjënë e duhur për t'u bërë. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Arrestohet eksperti i kriminalistikës në Korçë, Nënkomisari akuzohet se tjetërsonte provat  (EMRI)

Arrestohet eksperti i kriminalistikës në Korçë, Nënkomisari akuzohet se tjetërsonte provat (EMRI)