Opozita parlamentare del nga shtëpia amerikane, Murrizi: I thashë ambasadores s'e votojmë reformën zgjedhore, kemi tre kushte

Në përfundim të takimit me ambasadorët e SHBA-BE-së, Myslim Murrizi deklaroi se vota e 39 deputetëve të opozitës në Kuvend do të jetë kundër kësaj marrëveshje, pasi nuk janë plotësuar tre kushtet e tyre. Murrizi tha se takimi me ambasadoren e SHBA-së ishte miqësor.

Deputeti demokrat u shpreh se ambasadores i bënë të ditur qëndrimin e tyre se reformën zgjedhore nuk do ta votojnë pa u plotësuar tre kushtet e tyre. 

"Ishte një takim miqësor mes ambasadores amerikane dhe zotit Soreca, ku në emër të tre grupeve parlamentare të opozitës shprehëm qartë dhe prerë votën tonë kundër të pazarit të pistë të atyre që kanë marrë peng zgjedhjet prej 25 viteve në Shqipëri dhe që kanë dhunuar kutitë e votimit me militantë partiakë. Nuk vendosëm asnjë kusht. 

U thamë nuk votojmë asnjë lloj pazari të dosjes 184 të Petrit Vasilit dhe militantëve të tjerë. Kërkojmë listat e hapura, administratë zgjedhore jo politike ndryshme nuk votojmë të 39 deputetët, asnjë shtesë tjetër. Nuk e mora vesh se cfarë kërkoi (ambasadorja) nuk i lamë hapësirë kërkesave të saj.

Ne kishim shkuar për të shprehur gëndrimin tonë korrekt të palëkundur në firmat e 39 deputetëve të opozitës, nuk votojmë asgjë në parlament jashtë asaj që kemi kërkuar prej 15 muajsh në parlament; administratë zgjedhore, lista të hapura dhe votë emigrantësh" tha Murrizi.

Nimet Musai dhe Edmond Stojku nuk folën për mediat, po ashtu as Rudina Hajdari me Ralf Gjonin.


Lajmi kryesor:

Bindi PS-PD, por jo 3 kryetarët e grupeve të opozitës parlamentare! Murrizi flet pas takimit me ambasadoren e SHBA: I thamë, s'e votojmë Zgjedhoren, kemi 3 kushte


d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?×

Lajmi i fundit

John

Makthi i sekserit të Vjosës