Ora e perandorit të fundit kinez shitet me çmimin ‘marramendës’ në ankand

Ora e perandorit të fundit kinez shitet me çmimin ‘marramendës’ në ankand

Ora e perandorit të fundit kinez

Një orë, që dikur ishte në pronësi të perandorit të fundit të Dinastisë kineze Qing, është shitur për një çmim rekord prej 6.2 milionë dollarësh në një ankand në Hong Kong më 23 maj.

Një koleksionist aziatik, me banim në Hong Kong, thirri në telefon dhe bleu orën e rrallë të kompanisë, Patek Philippe, që i përkiste perandorit Aisin-Gioro Puyi, bëri të ditur shtëpia e ankandeve.

Jeta e perandorit kinez, Aisin-Gioro Puyi, është paraqitur në filmin që ka fituar Oscars, të titulluar The Last Emperor.

Çmimi real i shitjes së orës është 5.1 milionë dollarë, ndërkaq pjesa tjerë e vlerës është taksa që duhet të paguajë blerësi.

Thomas Perazzi, që udhëheq pjesën e orëve në shtëpinë e ankandeve Philips Asia, i tha Reuters se ky ishte “rezultati më i lartë” i çdo ore të dorës që dikur i përkiste ndonjë perandori.

Ora që perandori i fundit kinez kishte mbajtur, ishte një prej tetë orëve të llojit, Reference 96 Quantieme Lune, që kishte prodhuar Patek Philipe. Perandori Puyi ia kishte dhënë dhuratë këtë orë përkthyesit të tij rus, në kohën kur ai ishte i burgosur nga Bashkimi Sovjetik, tha shtëpia e ankandit.

Çmimi fillestar i shitjes së kësaj ore ishte 3 milionë dollarë.

Orët e tjera që kishin qenë të perandorëve dhe që janë shitur në ankande, përfshijnë edhe një orë të prodhuar nga Patek Philippe, që kishte qenë e perandorit të fundit të Etiopisë, Haile Selassie. Ora ishte shitur më 2017 për 2.9 milionë dollarë.

Po atë vit, një orë Rolex, që dikur kishte qenë e perandorit të fundit të Vietnamit, Bao Dai, u shit për 5 milionë dollarë.

I lindur më 1906, Puyi ishte perandori i fundit i Dinastisë Qing të Kinës. Ai kishte nisur mbretërimin e tij në moshën 2-vjeçare.

Pas humbjes së Japonisë në Luftën e Dytë Botërore më 1945, Puyi ishte arrestuar në Aeoportin Shenjang të Kinës nga Ushtria e Kuqe sovjetike. Ai u mbajt si i burgosur i luftës dhe qëndroi në një kamp ndalimi në Kabarovsk të Rusisë për pesë vjet.

Shtëpia e ankandeve tha se për tre vjet ka bashkëpunuar me specialistë të orëve, historianë, gazetarë dhe shkencëtarë për të hulumtuar historinë e orës dhe për të verifikuar origjinën e saj.

Parazzi tha se ora që i përkste Puyit ishte një prej orëve më të mira që Patek kishte prodhuar në atë kohë.

Gazetari Russell Working, që më 2001 kishte intervistuar përkthyesin e Puyit, Georgy Permyakov, tha se perandori kinez ia kishte dhënë orën Permyakovit në ditët e fundit të qëndrimit në Bashkimin Sovjetik, para se të ekstradohej për në Kinë. REL

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Megaoperacioni ‘Kurrë mos Harro’, të dielën pritet gjyqi ndaj 12 të arrestuarve në Elbasan! Prokuroria kërkon ‘arrest me burg’

Megaoperacioni ‘Kurrë mos Harro’, të dielën pritet gjyqi ndaj 12 të arrestuarve në Elbasan! Prokuroria kërkon ‘arrest me burg’