Orë 665 mijë dollarë, Ferrari dhe Lamborghini! Mediat belge shkruajnë për Rramazan Rrajën, nipin e deputetit të PS: Qindra kilogramë drogë në treg, me vlerë 11 mln euro

Ramazan Rraja, një person i njohur për institucionet ligjzbatuese në vendin tonë, i cili njihet edhe si nipi i deputetit socialist Rrahman Rraja, është pjesë e një grupi ndërkombëtar trafiku droge që pastron para me vlera deri në 11 milionë euro.

Sipas një shkrimi të botuar së fundmi në mediat belge shkruhet se një letonez dhe 2 shqiptarë i kanë investuar paratë e tyre në një zixhir restorantesh për t’i pastruar të gjitha fitimet nga aktiviteti kriminal. Në shkrimin e mediave belge thuhet se Rraja, i cili bashkë me kushuririn, Fjoralb Rraja, drejton trafikun, njihet për jetën e tij luksoze, duke përmendur një orë 665 mijë dollarëshe si dhe makinat luksoze.

Shkrimi në mediat belge

ANTWERP-Një letonez dhe dy shqiptarë kanë drejtuar një bandë droge që ‘notonte’ në para dhe luks. Banda importonte kokainë nëpërmjet Antëerp-it dhe e shpërndante në të gjithë Evropën Perëndimore, Turqi, deri në Australi. Një drejtues bande i investoi paratë e tij në ‘Pokerrito’, një zinxhir restorantesh të shëndetshme në Flanders. Një tjetër mafioz zotëronte një orë Richard Mille prej 665,000 dollarësh.

Hetimi i Antëerp vijon si pjesë e një hetimi të madh në gjyqësor në Bavari, Gjermani. Në vitin 2018, policia e atjeshme mori një denoncim nga supermarketet që gjetën jo vetëm banane në kutitë e tyre, por edhe pako me kokainë.

Njeriu që doli në foto ishte Kaspars N. nga Letonia. Ndërkohë ai jetonte në Berçem dhe kishte themeluar kompaninë e tij.

Sipas prokurorit, biznesmeni letonez ishte një globtroter. Në nëntë muaj ai udhëtoi në 14 vende, kryesisht brenda Evropës, por edhe në Kolumbi, Ekuador dhe Republikën Domenikane. Policia ka instaluar aparate dëgjimi në banesën e tij dhe ka përgjuar disa telefona.

Vetëm në bazë të përgjimeve, kjo bandë ka shitur 450 bukë (gjuha e koduar për 1 kg kokainë) në Evropë, e mirë për një vlerë neto kriminale prej më shumë se 11 milionë eurosh.

Të gjitha bisedat ishin për futjen e ngarkesave të kokainës. Banda kishte të gjitha: fenerët GPS për të gjetur kontejnerët e kokainës, makina me vendngarkime të fshehura, madje edhe një oficer policie të korruptuar që kalonte rastet. Pak orë para bastisjes së madhe në dhjetor 2020, kreu i bandës Kaspars N. mori një telefonatë se policia ishte në rrugë.

Trembëdhjetë janë anëtarët e bandës po ndiqen penalisht për import të sasive të paspecifikuara të kokainës, anëtarësim në organizatë kriminale dhe pastrim parash. Dogana ka kapur një kontejner me 57 kg kokainë mes bananeve. Gjatë bastisjes, aty-këtu u gjetën disa kilogramë të tjerë.

“Vetëm në bazë të përgjimeve, kjo bandë ka shitur 450 kg kokainë në Evropë”, tha prokurori. E llogaritur në 26 mijë euro për kg, kjo ka rezultuar në një pasuri kriminale prej më shumë se 11 milionë euro”.

Në telefona, policia gjeti qindra foto që tregonin një stil jetese në super luks të bandës. Sidomos shqiptari Ramazan R, një figurë famëkeqe në vendin e tij, dilte në disa prej prej tyre: një orë Richard Mille 665,000 dollarë në dore, duke vozitur me Ferrari dhe Lamborghini dhe duke treguar paratë e tij. Kuti parash ishin grumbulluar në banesën e tij.

Kreu i bandës Kaspars N. investoi një pjesë të të ardhurave në Ké Group, një zinxhir dyqanesh perimesh, duke përfshirë Pokerrito në Nationalestraat në Antëerp.

“Vetëm kini kujdes nëse mendoni se do të hani perime të shëndetshme. Kjo bandë droge ka biznese të ndryshme me tas poke përmes njerëzve të parë", ka nënvizuar prokurori.

Në fund, prokurori urdhëroi masa arresti me 9 vjet për Kaspars N. dhe 8 vjet për dy drejtuesit e tjerë, Musa G. dhe Ramazan R. Anëtarët e tjerë të bandës përballen me dënime nga 4 deri në 6 vjet.

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dhori: 23/04/2022 06:53

  Po ne kshu i kemi mor tpaste halla! Babin deputet, xhaxhane vrases, ose trafikant, ose nip e teze. Kshu funksionon jeta jo e o mik! Secili ne familje ka nga nje detyre: njeri politikan, tjetri kriminel, artist, etj. Shyqyr qe erdhi Rama dhe na e kuptoi filmin. Dhe tani sa ti vene sezonet dhe serialet kjo pune.

  Përgjigju
 • Riku: 22/04/2022 16:26

  Hahaha betisha non grata

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol