Organizata Ndërkombëtare e Punës: Koronavirus do të prodhojë efekte shkatërruese

ILO, organizata Ndërkombëtare e Punës në raportin e saj mbi pasojat që do të derivojnë nga pandemia e Covid-19 ka bërë parashikime të errëta në frontin e punës.

Më 18 mars Agjensia e Kombeve të Bashkuara me qendër në Gjenevë kishte botuar një raport në të cilin parashikonte se do pandemia do shkaktonte 25 milion të papunë. Por në vlerësimin e fundit, informacioni mbi efektet e koronavirusit është shumë më i keq.

Kriza pritet të ulë numrin e orëve të punës në të gjithë botën me 6.7 përqind në tremujorin e dytë të vitit 2020, ekuivalent me 195 milion punëtorë me kohë të plotë.

Sipas ILO, në disa sektorë do jenë afërsisht 1,25 miliardë punëtorë të rrezikuar nga pushimet nga puna, ulje e pagave apo reduktim i orarit të punës.

Agjensia e OKB gjithashtu parashikon humbje të mëdha të mëdha në vendet me të ardhura mesatare dhe të larta, humbje financiare që tejkalojnë ato të viteve 2008-2009. Sektorët më të rrezikuar janë ata të strehimit, hotelierisë, prodhimit, shitjes me pakicë dhe aktiviteteve tregtare dhe administrative. Rritja e mundshme e papunësisë në nivel global në vitin 2020 do të varet në thelb nga zhvillimet e ardhshme epidemike dhe masat e marra.

Më shumë se katër nga pesë persona (81 përqind) në fuqinë globale të punës - që arrin në 3.3 miliardë punëtorë - aktualisht janë prekur nga mbyllja totale apo e pjesshme e aktiviteteve të prodhimit.


Lajmi kryesor:

Itali, bie numri i infektimeve dhe pacientëve në terapi intensive! 604 të vdekur në 24 orë! Rekord viktimash në SHBA (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Meta: Basha s'u tregua korrekt! Më tha fjalën që do hynte në zgjedhje, por s'e bëri