Oriz me perime nga zonja Albana

Oriz me perime

Përbërësit:

 • 2 gota  oriz
 • 1 qepë mesatare
 • 1 kuti misër i konservuar
 • 1 kuti bizele e konservuar
 • 500 ml ujë
 • 2 lgj gjalpë
 • 1 lgj vaj
 • 1 gjethe dafine
 • Pak kerri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Kaurdisim qepën e grirë imët me pak gjalpë dhe vaj. Orizin e kemi shpëlarë mirë dhe e kaurdisim me qepën. Shtojmë erëzat dhe e lëmë 5 minuta të gatuhet me një gjethe dafine. Largojmë dafinën dhe shtojme perimet e konservuara të gatuhen  derisa të bëhet orizi me temperaturë të avashtë. Sipër shtojmë pak gjalpë dhe e servirim të ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Vdekja e minatorit në Martanesh, Meta: Sakrifikojnë për bukën e gojës sa humbin dhe jetën, PL mbështet propozimet e tyre

Vdekja e minatorit në Martanesh, Meta: Sakrifikojnë për bukën e gojës sa humbin dhe jetën, PL mbështet propozimet e tyre