Paçe kockash nga zonja Albana

Paçe tradicionale

Përbërësit:

 • 800 gr - 1 kg këmbë viçi
 • 1 kokërr qepë
 • 2-3 karrota
 • 2 degë selino
 • 2-3 gjethe dafine
 • 50 gr gjalpë
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • 2-3 lgj uthull
 • spec djegës
 • kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim kockat e këmbëve të viçit (pasi janë pastruar mirë) të vlojnë në një tenxhere me ujë të ftohtë. Pasi të kenë marrë valë largojmë shkumën dhe kockat nga tenxherja. Me anë të një piruni marrim pjesën e palcës së kockave dhe e shtojmë në lëngun e vluar së bashku me pjesët e mishit që janë shkëputur nga kocka. Qepën, karrotat dhe selinonë i grijmë në kubikë të vegjël, i shtojmë në tenxhere së bashku me 2-3 gjethe dafine, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e lemë paçen të gatuhet në temperaturë mesatare.

Ndërkohë në një tigan shkrijmë pak gjalpë, shtojmë pak nga lëngu i kockave, specin djegës, hudhrat e shtypura, uthullën dhe piperin e zi dhe e shtojmë para se të servirim paçen.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu njihet sot me masën e arrestit

Sulmoi me grusht Berishën, Gert Shehu njihet sot me masën e arrestit