Pacienti i parë me çip në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit, thotë Elon Musk

Pacienti i parë me çip në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit, thotë Elon Musk

Pacienti i parë të cilit i është implantuar një çip në tru nga Neuralink duket se është rikuperuar plotësisht dhe është në gjendje të kontrollojë dhe mauzin e kompjuterit duke përdorur mendimet deklaroi themeluesi i startup-it Elon Musk në orët e vona të së hënës

"Përparimi është i mirë dhe pacienti duket se ka bërë një shërim të plotë, me efekte nervore për të cilat ne jemi të vetëdijshëm. Pacienti është në gjendje të lëvizë mausin rreth ekranit vetëm duke menduar," tha Musk në platformën e mediave sociale. X

Musk tha se Neuralink, Kompania e Elon Musk-ut për implantet e trurit,tani po përpiqej të merrte sa më shumë klikime të butonit të mausit nga pacienti.

Neuralink nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Reuters për detaje të mëtejshme.

Firma implantoi me sukses një çip në pacientin e saj të parë njerëzor muajin e kaluar, pasi mori miratimin  nga administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të nisur studimin e parë klinik tek njerëzit.

U përdor një robot për të vendosur në mënyrë kirurgjikale një implant të ndërfaqes tru-kompjuter në një rajon të trurit që kontrollon lëvizjen, ka thënë Neuralink, duke shtuar se qëllimi fillestar është t'u mundësojë njerëzve të kontrollojnë një kursor kompjuteri ose tastierë duke përdorur mendimet e tyre.

Neuralink po zhvillon një implant truri që shpreson se do të ndihmojë njerëzit e paralizuar të ecin përsëri dhe të kurojë sëmundje të tjera neurologjike.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Mario Mitaj: Do të futemi me personalitet në fushë, shpresojmë të marrim 1 pikë me Kroacinë

Euro 2024/ Mario Mitaj: Do të futemi me personalitet në fushë, shpresojmë të marrim 1 pikë me Kroacinë