Padia e Gjin Gjonit, pas SHBA
edhe BE mbështet gazetarët

Padia e Gjin Gjonit, pas SHBA<br />edhe BE mbështet gazetarët
Pas ambasadës së SHBA, edhe BE shpreh solidaritet me gazetarët e Shqiptarja.com, Elton Qyno dhe Adriatik Doçi, si dhe ata të BIRN, Besar Likmetaj e Aleksandra Bogdani, të cilët janë paditur nga gjyqtari Gjin Gjoni.

Përmes një deklarate delegacioni i BE ve në dukje padinë e ngritur nga anëtari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, ndërsa thekson se mbështet punën investigative të gazetarëve.

"Janë paditur katër gazetarë dhe dy media në Shqipëri për punën e tyre investigative. Delegacioni i BE mbështet profesionalizimin dhe gazetarinë e bazuar në fakte", thuhet në deklaratën e Delegeacionit të BE në Tiranë. 

Dy nga 4 gazetarët e paditur të gazetës Shqiptarja.com
(Deklarata e Delegacionit të BE në Twitter)

Një ditë më parë ishte ambasadori amerikan, Donald Lu, i cili ftoi në një takim katër gazetarët e paditur Elton Qyno dhe Adriatik Doçi të Shqiptarja.com si dhe Besar Likmetaj e Aleksandra Bogdani të rrjetit investigativ BIRN dhe shprehu mbështetje në punën e tyre. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Infeksionisti Tritan Kalo: Pas pensionit rikthehem në Kanada! Interesat e partisë prevalojnë mbi profesionalizimin

Infeksionisti Tritan Kalo: Pas pensionit rikthehem në Kanada! Interesat e partisë prevalojnë mbi profesionalizimin