Pagat e Kushtetueses peng në Kuvend, vota e opozitës e ndarë! Tabaku kundër Bashës: Cenon pavarësinë e gjykatës

Rritja e pagave për gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese, të cilën kuvendi e shtyu për miratim për seancën plenare të radhës, vijon të shkaktojë kundërshtimin e deputetëve të opozitës.

Ish-nënkryetarja e PD Jorida Tabaku thotë se vendimi me propozim të qeverisë, cenon pavarësinë e këtij insistitucioni. 

“Këto ndryshime për rritje të pagës së Gjykatës Kushtetuese me propozim të qeverisë nuk kanë asnjë lidhje me Reformën në Drejtësi dhe cënojnë jo vetëm pavarësinë e institucioneve të drejtësisë por edhe logjikën e një sistemi hierarkie page që kanë këto institucione.”- shkruan Tabaku

Përmes këtij reagimi që i paraprin votës kundër në parlament të enjten, Tabaku i bashkohet grupit të deputetëve të opozitës, që kanë deklaruar se do të votojnë kundër ligjit për rritjen e pagave të gjyqtarëve të Kushtetueses. Javën e shkuar, në emër të deputetëve të tij dhe të Sali Berishës, edhe Gazment Bardhi deklaroi se nuk do t’i japin dritën jeshile. 

Por ligji që kërkon 84 vota, ka mbështetjen e Lulzim Bashës dhe 10 deputetëve që e përkrahin atë. Në nisje të seancës së shkuar plenare, Basha u shfaq me të tijtë nga pas, duke thënë se do të bashkojë votat me socialistët për të kaluar një ligj, që sipas tij, rrit pavarësinë e gjyqësorit.

‘PD do të votojë pro rritje së rrogave të gjyqësorit si një nga hapat që të forcojmë pavarësinë e gjyqësorit. Vetë shoqata e gjyqtarëve do të sjellë propozime. Të sjellë propozime për rritjen pagave të gjithë sistemi gjyqësor. Çdo rritje për gjyqësorin, i shërben pavarësisë së gjyqësorit. S’do bëhemi pjesë e lojërave hidh gurin e fshih dorën.’- tha Basha.

Projekt-ligji për rritjen e pagës së gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese është propozuar nga ministria e Drejtësisë dhe parashikon ta çojë në nivelin e 640 mijë lekëve në muaj për anëtarët dhe mbi 700 mijë lekë për kryetarin e kësaj gjykate.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maria: 17/09/2023 17:10

  Jo vetem Tabakun por kedo qe flet ndryshe ose kritikon regjimin enberisto-mafioz te Rames duhet me ligj te ndalohen madje pse jo te futen ne burg! Ka ardhur koha qe paralelizmi i sistemeve: njerit me letra si duhet te jete, dhe tjetri sic ndodh realitet, duhet te unifikohet dhe legjislacioni te reflektoje realitetin. Ndaj edhe ka ardh koha qe nen kryeenveristin Rama partite te unifikohen ne nje e te pandare, si qemoti. Vija e partise eshte ajo e kryetarit dhe ne, te jemi krenare si populli i pare ne bote qe me kushtetute dhe ligje vendosim nje autokraci mafioze si forme regjimi qeverises. Sic dhe tregojne sondazhet e "statistiksit" te regjimit, pamvaresisht me nje firo 200 mije zgjedhesish, regjimi ende ka kontroll te plote ne 750 mije zgjedhes ose 90% te te rrogetareve ne shtet qendror dhe lokal te cilet zor se do shkeputen nga "vija e partise" me rritjet e pagave. Edhe sikur, "siguresa" e radhes sic e kane strategjine enveristet, pra GJK, garanton pandershkueshmeri absolute. Lavdi!

  Përgjigju
 • Linda: 17/09/2023 14:22

  Mire do ishte Tabakun ta shkarkoin nga detyra e kryetares se integrimit dhe te shpallet " non grada" se deri me sot vetem tradhetarin e vendit Berishen mbeshtet! Jam shume e sigurt se ajo leviz dhe gjithe guret per ceshtjen Bejleri duke mbeshtetur Berishen dhe Greqin!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Kirby: Inteligjenca amerikane nuk ishte në dijeni të planit të Hamasit për sulmin e 7 tetorit

Kirby: Inteligjenca amerikane nuk ishte në dijeni të planit të Hamasit për sulmin e 7 tetorit