Pallati i Sportit në Korçë 'bërtet' për rikonstruksion, drejtoresha klubit 'Skëndërbeu': Situata drejt më së keqes

I ndërtuar në vitin 1975, Pallati i Sportit 'Tamara Nikolla' në qytetin e Korçës, po shkon drejt degradimit.

Pavarësisht premtimeve në kohë fushatash, qartazi shihet se kjo ndërtesë nuk e ka njohur dorën e investimeve, duke çuar kështu drejt rrënimit këtë arenë triumfesh.

Drejtoresha e klubit shumë sportësh 'Skëndërbeu', Tatiana Marash, tregon dëmtimet madhore që ka pësuar Pallati i Sportit ndër vite, duke filluar nga çatia, deri tek rrjeti elektrik tejet i amortizuar.

“Situata po vjen drejt më të keqes. Nuk mbajmë dot parketit në kushtet minimale për të luajtur, pasi probleme të mëdha na ka sjellë çatia pasi është teje mase i dëmtuar. Ndriçimi është problem tjetër. Rrjeti është i amortizuar. Rregullime pjesore kemi bërë, por është i pa mundur të mbahet vetëm me investimet tonë”, tha Drejtoresha e klubit shumë sportesh, Tatiana Marash.

Kjo godinë ka nevojë emergjente për rikonstruksionin total, ndërsa sportistët që luajnë në të tilla kushte ajo i cilëson heronj të heshtur.

“Tani kemi një moment të dëshiruar. Bashkia u bë zemërgjerë dhe filloi të mendojë për pallatin e sportit. Koha e proceseve qenka e gjatë dhe strapacuese. Ka kohën e vet konfirmimi, ankesat. Të hënën do dalin subjektet që kanë fituar tenderin”, përfundoi ajo.

Të interesuar pranë Bashkisë Korçë, ky institucion bën me dije se Pallati i Sportit shumë shpejt do ti nënshtrohet rikonstruksionit total me nje fond prej 3 milion e 500 mijë lekësh.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Korcari: 04/07/2021 17:57

    Kerkojani fondet Sotiraq Filit Ridvan Bodes dhe Ardian Takajt.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë

Kanadaja nis tankun e parë ‘Leopard 2’ për në Ukrainë