Pamje nga mali i Çajupit, Rama: Trans'humanca pasuri e UNESCO

Kryeministri Edi Rama publikoi këtë mëngjes pamje nga mali i Çajupit, ku sipas tij, bëhen bashkë trans-humanca ose shtegtimi i bagëtive ndër kullota, nën zërat e isopolifonisë, të dyja pasuri të UNESCO-s

Rama shkruan se këto janë vlera të çmuara të kulturës sonë te cilat duhen përçuar ndër breza.

Trans-humanca u fut vitin e kaluar në listën e trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s.

Tradita e shtegtimit të bagëtive është një traditë e lashtë dhe një mënyrë jetese e pasur me këngë, instrumente, veshje, rite, festa e kulinari.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 19/05/2024 23:48

  Nuk shoh ndonje gabim ne perzjerjen e shtegetimit te tufave me polifonine.Besoj se dikur barinjte kur shtegtonin tufat, kishte raste qe mund te mbidheshin bashke ose te udhetonin bashke gjate shtegetimit te tyre me tufat dhe meqe kishte ndonje qe i binte instrumenteve si fyelli,ne kohen kur uleshin,ose pushonin bashke ndoshta kendonin dhe ndonje kenge te shoqeruar me iso,ose me fyell.Ajo qe eshte gabim eshte fjala e huaj /transumance/ qe perdor Bojaxhiu e qe nuk ka vend ketu.Flasim per mbrojtjen e traditave ,vecantive e trashegimise kulturore kombetare deri dhe ne UNESCO e nga ana tjeter u fusim nga nje thike pas shpine me fjale te tilla te huaja!

  Përgjigju
  • Ilir: 20/05/2024 15:17

   Bravo, shume bukur e ke thene! Mbrojeni e mesouani femijeve shqipen e paster sepse do ju karakterizoje gjithnje!

 • Tosku: 19/05/2024 12:02

  Nuk kemi nevoje per festa artificiale. Kjo feste nuk ka ta beje fare me traditen popullore te shtegetimit te bagetive. Cmund te presesh nga nje piktor dhe nje ministre pa ide.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Greqi/ Shpëtohen 77 emigrantë në det, erërat e forta rrezikuan mbytjen e varkës së tyre

Greqi/ Shpëtohen 77 emigrantë në det, erërat e forta rrezikuan mbytjen e varkës së tyre