Pamje të frikshme, rruga e Patosit çahet në dysh! Banorët: Bashkia të vërë dorë, rruga do vrasë njerëz

Një ndër rrugët më të dëmtuara në vend është ajo e Belinës në Patos. Asfalti është çarë në mes dhe traseja gjithashtu ka rrëshqitur. Rruga është burim për aksidente të rënda, thanë banorët, duke kërkuar ndërhyrje urgjence nga bashkia.

Banorët e Sherishtës, Belinës dhe fshatrave të tjerë të Myzeqesë lëvizin çdo ditë në këtë rrugë për të mbërritur në Fier.

Të shqetësuar drejtuesit e mjeteve thanë se rrugën e kanë dëmtuar autobotet që transportojnë naftën bruto nga puset.

 “Shumë e rrezikshme, por s’kemi ça bëjmë, nga të kalojmë”, tha një shofer.

“Është shumë problem, kjo rrugë do vrasë njerëz. Shteti, bashkia të vënë dorë urgjent”, u shpreh një tjetër.

“Kalojnë mjete të rënda këtu. E kanë shqyer rrugën. Për ne normal që është problem, shteti duhet të vërë dorë. Burim aksident është kjo rrugë”, tha një banor.

“Është shumë rrugë e keq se ka gropa. Ka dy-tre vite në këtë gjendje”, u shpreh një drejtues mjeti.

Shqetësim mbeten dy urat e amortizuara përgjatë këtij segmenti. Çdo ditë kalojnë mjetet e tonazhit të rëndë, duke mos respektuar sinjalistikën, që ndalon makinat mbi 2 ton.

Segmenti Fier- Sherishte-Belin, vetëm 10 kilometra u shërben afro 5 mijë banorëve. Përgjegjëse është Bashkia e Patosit e cila prej vitesh nuk ka ndërhyrë për mirëmbajtjen e rrugës.  

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë 

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë