PAMJET me dron në Kukësin që po mban nën kontroll COVID-in

Qyteti i Kukësit prej disa ditësh me radhë nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19. Edhe katër  testet  e fundit kanë rezultuar negative. Vatra në Kukës deri me tani po duket se po izolohet duke mbetur në kuotën e 18 të prekurve, nga të cilët  deri më tani 10 janë të shëruar dhe të karantinuar në shtëpitë e tyre. Sipas Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, aktualisht nga numri i aktiv i të infektuarve me koronavirusin në qytetin e Kukësit është 5 persona. Njëri prej tyre është i shtruar në  Spitalin Infektiv, Tiranë.

Sakaq, në gjendje të mirë shëndetësore janë edhe 6 policët e infektuar të izoluar në pritje të kohën për tiu nënshtruar testimeve përfundimtare ndërsa janë shëruar 5 punonjësit e personelit shëndetësor të spitalit të Kukësit të infektuar më herët. Me shfaqjen e rasteve të para në Kukës u zhvilluan mbi 200 teste, por fatmirësisht deri më tani  duket se gjithçka flet me shenja optimizmi për të dalë edhe Kukësi nga harta e Covid-19. Rasti i parë me covid 19 në qytetin e Kukësit u shënua me 14 prill 2020.

Në Kukës prej disa ditësh policia vendore po bën operimin në terren me dron, për identifikimin e personave që thyejnë karantinën apo orarin e ndalim qarkullimit  në fashat e orarit kur është e ndaluar lëvizja. Kontrollet po zhvillohen edhe në oraret kur është e ndaluar lëvizja si dhe gjatë fundjavës kur edhe Kukësi futet në karantinë të plotë.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Covid nuk i ndal dasmat/Në Durrës hetohet dhe gjobitet pronari i një lokali, nuk u respektua distancimi fizik