Panariti në zonat e "gjuhës blu”:
Eshtë emergjencë për Mesdheun

Panariti në zonat e Eshtë emergjencë për Mesdheun">
KORCE - Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti ka bërë ditën e sotme një inspektim në zonat e prekura prej disa ditësh, nga sëmundja e bagëtive “gjuha blu” në Kolonjë.

“Sëmundja “gjuha blu” nuk ka mjekim. Kjo sëmundje është një fatkeqësi dhe emergjencë për të gjithë Mesdheun. Gjithastu kafshet e sëmura duhet të ndahen nga tufa dhe të izolohen.”- deklaroi Panariti për mediat dhe banorët e kësaj zone.

Gjithashtu pas zbulimeve dhe konstatimeve nga banorë të ndryshëm të hedhjes rrëzë lumenjëve dhe përrenjëve të kafshëve të ngordhura nga kjo sëmundje, duke injoruar haptazi mundësinë e përhapjes së epidemive dhe infeksioneve, Ministri Panariti dha udhëzime për ndalimin e fenomenit.

“Do të ndalohen shtegëtimet e bagëtive nga zonat e infektuara. Panariti: Me ftohjen e motit, pritet ndërprerja e infeksionit.”- ka shtuar, si masë sigurie, Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti.

Redaksia Online
(e.n/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

DIREKT, Euro 2024/ 'Gjelat' për të treguar forcën, Austri 0-0 Francë

DIREKT, Euro 2024/ 'Gjelat' për të treguar forcën, Austri 0-0 Francë