Pandemia e COVID-19, ish-kreu i EMA: Vaksina na mbron, por s’mund të vaksinohemi çdo ditë! Duhet të gjejmë një zgjidhje tjetër

Pandemia e COVID-19, ish-kreu i EMA: Vaksina na mbron, por s’mund të vaksinohemi çdo ditë! Duhet të gjejmë një zgjidhje tjetër

Foto ilustruese

Në një kohë ku në shumë vende pas dozës së tretë ka filluar të merret edhe ajo e katërt e vaksinën, ish-kreu i Agjencisë Evropiane të barnave, Guido Rasi është shprehur se nuk mund të vaksinohemi çdo disa muaj dhe se duhet të gjendet një zgjedhje tjetër.

 “Në çdo rast, ne nuk mund të vazhdojmë me fushata të vaksinimi çdo disa muaj. Nuk është e qëndrueshme. Duhet të mendojmë për një mënyrë tjetër ”, tha ai.

Rasi nga ana tjetër sqaroi se vaksinimi është i domosdoshëm dhe na ndihmon të shmangim format e rënda të infektimit si edhe rastet fatale. Ai gjatë një interviste për “La Repubblica”, tregoi se fillimisht ka patur dyshime për dozat përforcuese por me ardhjen e Omicronit ato u shuan.

Eksperti Italian e rekomandon dozën e katërt për personat me sistem imunitar të dobët  dhe ata që vuajnë nga sëmundje të rënda. Fushata e vaksinimit ka ecur me ritme të shpejta në Itali pasi ky vend ka një nga normat më të larta të vaksinimit në Evropë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Zbardhet draft-statuti i Asociacionit për veriun e Kosovës, Bashkimi Europian ua dërgoi edhe partive opozitare

Zbardhet draft-statuti i Asociacionit për veriun e Kosovës, Bashkimi Europian ua dërgoi edhe partive opozitare