Papa do të takohet me udhëheqësin populist të Hungarisë Orban

Papa do të takohet me udhëheqësin populist të Hungarisë Orban

Papa Francesko

Papa Françesku do të takohet me kryeministrin populist hungarez Viktor Orban gjatë një ndalese të shkurtër në kryeqytetin Budapest. Takimi pritet të nxjerrë në pah dallimet midis pikëpamjeve të Papës dhe politikave nacionaliste dhe anti-emigrante të Orban Papa pastaj do të kalojë 3 ditë në Sllovaki, ku do të takojë anëtarët e komuniteteve hebraike dhe rome.

Ky është udhëtimi i tij i parë ndërkombëtar që nga operacioni në fillim të këtij viti. Papa ka kritikuar më parë udhëheqësit politikë që u përpoqën të ngrenë barriera për të mbajtur emigrantët jashtë, dhe në vitin 2019 dhuroi para për të ndihmuar emigrantët në Meksikë që kërkojnë të arrijnë në kufirin amerikan.

Në Budapest, Papa do të marrë meshën si pjesë e një ngjarjeje katolike një javore në qytet. Dhjetëra mijëra të krishterë nga e gjithë bota kanë marrë pjesë në Kongresin Eukaristik në Budapest javën e kaluar dhe prania e Papës Françesku në Sheshin e Heronjve do të jetë kulmi i tubimit të tyre.Takimi i tij me kryeministrin Viktor Orban është më i diskutueshëm.

Ndërsa Papa, që nga fillimi i papatit të tij, ka theksuar nevojën për të mirëpritur dhe kujdesur për refugjatët nga lufta dhe dhuna, pavarësisht nga besimi i tyre, kryeministri hungarez është një kampion i mbajtjes së atyre që ai i përshkruan si "emigrantë të paligjshëm", dhe veçanërisht Muslimanët, jashtë Evropës.

Qeveria e Orbanit Fidesz gjithashtu qëndron për të krishterët e persekutuar në të gjithë botën - një çështje për të cilën të dy burrat mund të gjejnë më shumë pika të përbashkëta.

Ndërkohë në Sllovaki vizita e tij synon të përmirësojë marrëdhëniet katolike-hebraike. Ai do të takohet me anëtarët e komunitetit hebre, përfshirë të mbijetuarit e Holokaustit në Sheshin Rybne, një pjesë tradicionalisht hebraike e kryeqytetit Bratislavë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore dhjetëra mijëra hebrenj u dëbuan nga Sllovakia në kampe përqendrimi nën urdhrat e një regjimi kukull nazist të kryesuar nga një prift katolik.

Francis ka vizituar dhjetëra vende që kur u bë Papë në 2013, megjithëse udhëtimet e tij kohët e fundit janë prekur nga përhapja e koronavirusit.

Në fillim të këtij viti, ai bëri një udhëtim historik katër ditor në Irak, i pari ndonjëherë nga një papë, gjatë të cilit ai vizitoi zonat që dikur mbaheshin nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Në korrik, 84-vjeçari kaloi 10 ditë në spital ndërsa mori trajtim për problemin e zorrës së trashë.

Ai gjithashtu vuan nga një numër çështjesh të tjera shëndetësore. Humbi një pjesë të mushkërisë së tij të djathtë në moshën 21 vjeç dhe gjithashtu vuan nga një problem i ijëve dhe shiatikut, i cili shkakton dhimbje që rrezaton nga pjesa e poshtme e shpinës në këmbë.

Në vitin 2014, atij iu desh të anulonte një numër fejesash për shkak të një sëmundjeje të raportuar të stomakut.

er.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Po digjte barërat në tokën e tij, flakët i dalin jashtë kontrollit, digjet toka me prodhime bujqësore, nën hetim 39-vjeçari në Divjak