Papa Fraçesku: I kuptoj qeveritë që blejnë armë

Papa Fraçesku: I kuptoj qeveritë që blejnë armë

Papa Françesku

Papa Françesku tha të premten, më 15 prill, se ai e kupton pse qeveritë po blejnë armë për t’u mbrojtur në një botë të shkatërruar nga lufta, ndërkohë që ai përgatitej të kryesojë procesionin tradicional të Pashkëve, të Premten e Madhe.

Papa Françesku ka thënë më parë se shpenzimi i parave për armë është një “njollë” për njerëzimin.

“Unë i kuptoj ato qeveri që blejnë armë, i kuptoj ato”, tha Papa në një intervistë për Rai-n italian, para një ceremonie fetare në Koloseun romak.

“Unë nuk i justifikoj, por i kuptoj. Sepse ne duhet të mbrohemi”.

Pritet që gratë ukrainase dhe ruse të mbajnë kryqin këtë vit në procesionin Via Crucis, i cili zhvillohet të Premten e Madhe, ditën kjo në kalendarin e krishterë kur u kryqëzua Jezusi.

Më herët gjatë kësaj jave, ambasadori i Ukrainës në Selinë e Shenjtë dhe kryepeshkopi i Kievit dënuan planin e Vatikanit që gratë ukrainase dhe ruse të mbajnë kryqin së bashku gjatë procesionit. Ata kundërshtuan projektimin e asaj që e shihnin si ide e pajtimit, përderisa Ukraina është shkretuar nga lufta e nisur nga Rusia.

Vatikani nuk u është përgjigjur kritikave apo nuk ka njoftuar ndonjë ndryshim në program.

Procesioni përkujton vuajtjet dhe vdekjen e Jezusit, nga dënimi e deri te varrosja e tij.

Papa do ta kryesojë atë për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë së koronavirusit.

Versioni i reduktuar i procesionit u mbajt në vitin 2020 dhe në vitin 2021, në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan.

Papa Françesku, i cili vazhdimisht ka bërë thirrje për t’i dhënë fund pushtimit rus, tha se e gjithë “bota është në luftë”.

Ai e dënoi “këtë model djallëzor të vrasjes nga një dëshirë për pushtet, një dëshirë për siguri, një dëshirë për shumë gjëra”.

Papa, 85-vjeçar, vizitoi të enjten burgun në Civitavecchia, pranë Romës, për t’u larë këmbët 12 të burgosurve, në një ritual që mbahet çdo vit për të përkujtuar darkën e fundit të Krishtit me apostujt.

Tradita e krishterë thotë se Jezusi lau këmbët e apostujve, para se të hante, si shenjë përulësie.

Papa Françesku, të shtunën mbrëma do të udhëheqë vigjiljen e Pashkëve në bazilikën e Shën Pjetrit, ndërkaq në mëngjesin e të dielës do të pasojë mesha e Pashkëve, pas së cilës do ta kryejë bekimin tradicional “Urbi et Orbi”./ REL

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Pse Albin Kurti po detyron Perëndimin të ripushtojë Kosovën?

Mero Baze: Pse Albin Kurti po detyron Perëndimin të ripushtojë Kosovën?