Papa Françesku 'kundër' politikave të Orban në Hungari, thirrje hungarezëve: Mos i mbyllni dyert për emigrantët

Papa Françesku 'kundër' politikave të Orban në Hungari, thirrje hungarezëve: Mos i mbyllni dyert për emigrantët

Papa Françesku dhe Viktor Orban

Papa Françesku u bëri thirrje të dielën hungarezëve që të jenë të hapur dhe mikpritës ndaj emigrantëve. Kreu i Kishës Katolike Romake po përfundonte vizitën e tij tre-ditore në vendin e Evropës Qendrore kur bëri deklaratën.

"Le të inkurajojmë njëri-tjetrin që të hapim dyert gjithnjë e më shumë. Dyert e mbyllura të egoizmit tonë në lidhje me të tjerët, dyert që i mbyllim ndaj atyre që janë të huaj ose të ndryshëm nga ne, ndaj emigrantëve apo të varfërve"- u shpreh Papa Françesku.

Të dielën, rreth 50,000 njerëz u mblodhën për të dëgjuar Papën duke thënë meshën nën masa të rrepta sigurie në sheshin Kossuth Lajos, prapa parlamentit në brigjet e Danubit, shkruajnë mediat e huaja.

Deklarata e Papës merr një rëndësi të veçantë duke pasur parasysh edhe deklaratat e kryeministrit hungarez Viktor Orban i cili miratoi një qëndrim të ashpër ndaj imigracionit. Në një intervistë të vitit 2018, Orban iu referua refugjatëve myslimanë si pushtues myslimanë që krijojnë shoqëri paralele.

"Ne nuk i shohim këta njerëz si refugjatë myslimanë. Ne i shohim ata si pushtues myslimanë. Ne besojmë se një numër i madh i muslimanëve çon në mënyrë të pashmangshme në shoqëri paralele, sepse shoqëria e krishterë dhe ajo myslimane nuk do të bashkohen kurrë." Multikulturalizmi, tha ai, "është vetëm një iluzion".

Pasi Bashkimi Evropian e detyroi Budapestin të mbyllte të ashtuquajturat zona të tranzitit kufitar që Brukseli i quajti 'kampet e paraburgimit', vendi ka pranuar vetëm aplikimet e azilkërkuesve në ambasadat hungareze jashtë vendit, gjë që ka ngadalësuar numrin e azilkërkuesve.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Pasi dha lajmin se do të bëhet nënë, Greta Koçi ka një tjetër surprizë

Pasi dha lajmin se do të bëhet nënë, Greta Koçi ka një tjetër surprizë