Papa Françesku: Rregulli i beqarisë së klerit katolik, mund të rishikohet! Nuk është i përjetshëm

Papa Françesku: Rregulli i beqarisë së klerit katolik, mund të rishikohet! Nuk është i përjetshëm

Papa Françesku

Deklaratat e bëra së fundmi nga Papa Francesku gjatë bisedës së tij me gazetarët argjentinas për rregullin e beqarisë për klerin katolik, kanë shkaktuar reagime të shumta në rrjet, shkruajnë mediat e huaja

Papa tha se ky rregull nuk është i përjetshëm por i përkohshëm dhe se mund të rishikohet.

“Nuk është dogmë, është rregull i përkohshëm dhe jo i përjetshëm, si shugurimi i njërit prej priftërinjve. Mund të rishikohet gjithashtu. Nuk besoj se një ndryshim i tillë do të shtojë numrin e shugurimeve”, por është i mendimit se “ndonjëherë, rregulli i beqarisë mund të çojë në dominimin e mashkullit, sepse nëse një prift nuk di të sillet me gratë, ai nuk është i pjekur, diçka i mungon"-tha Papa.

Ai theksoi në përfundim të fjalës së tij se në të ardhmen, mund të miratohet një rregull i dyfishtë si në kishat lindore duke iu referuar jetës bashkëshortore të priftërinjve. Ndërsa shtoi se fakti që Vatikani ka qenë i domuniar nga meshkujt është pjesë e kulturës dhe jo ndonjë factor specifik.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • George: 12/03/2023 02:08

    Te mos martohesh eshte nje hipokrizi kriminale e sektit katolik ndaj natyres se njeriut.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich

Euro 2024/ Sllovenia barazon 0-0 me Anglinë, dy skuadrat kalojnë në 1/8! Danimarka dërgon Serbinë në shtëpi, 0-0 edhe në Munich