Komiteti i Jashtëm në PE miraton projekt-rezolutën, tjetër apel vendeve anëtare: Hapni negociatat me Shqipërinë, të tregojmë seriozitet! Përparimi i dukshëm

Komiteti i Jashtëm në PE miraton projekt-rezolutën, tjetër apel vendeve anëtare: Hapni negociatat me Shqipërinë, të tregojmë seriozitet! Përparimi i dukshëm

Parlamenti Europian

Parlamenti Europian miraroi sot në Komitetin e Punëve të Jashtme një rezolutë tjetër ku i bëhet thirrje vendeve anëtare, Këshillit Europian, për të hapur sa më parë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një domosdoshmëri për të treguar besueshmëri dhe seriozitet për procesin e integrimit evropian për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Raporti u miratua me 66 vota pro, 4 kundër dhe 3 abstenim. 

Në raportin e përgatitur nga Raporterja për Shqipërinë në PE, eurodeputetja Isabel Santos, raport i cili do t'i shkojë seancës plenare përmiratim në formën e rezolutës, ritheksohet  mbështetja e qartë për transformimin demokratik të Shqipërisë, të mbështetur nga orientimi strategjik dhe përkushtimi i palëkundur ndaj integrimit evropian.

Santos rikujton në raport nevojën për të mbështetur shpejt ritmin dhe besueshmërinë e integrimit evropian, hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ashtu siç prej vitesh tashmë është rekomanduar nga Komisioni Europian, duke qenë se të dyja vendet kanë përmbushur kushtet dhe të dyja vendet kanë dhënë rezultate të qëndrueshme në të gjitha fushat themelore.

Në projekt rezolutën e Parlamentit Europian ritheksohet gjithashtu se ritmi i anëtarësimit në BE përcaktohet nga progresi në kohën e duhur, funksionimi i të gjitha institucioneve dhe bazohet në sundimin e ligjit, qeverisjen e mirë dhe të drejtat themelore. Ndaj për këtë arsye i kërkohet Shqipërisë të mbështesë dhe të intensifikojë përpjekjet për të përforcuar funksionimin e gjyqësorit, forcimin e shtetit ligjor, luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, duke garantuar edhe lirinë e medias.

Parlamenti Europian ka përshëndetur edhe një herë punën e organeve të reja të drejtësisë për rezultatet e fundit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Nevojiten përpjekje shtesë për të rritur më tej sekuestrimin dhe konfiskimin e aseteve kriminale që rrjedhin nga veprat penale të lidhura me korrupsionin dhe për të zhvilluar një gjurmë provash në rastet e nivelit të lartë. Shprehim keqardhjen që dënimet në rastet që përfshijnë zyrtarë të nivelit të lartë mbeten ende të kufizuara, duke nxitur një kulturë të mosndëshkimit” thuhet në raport.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin që qershorin e ardhshme të mund të kenë një datë të përcaktuar për negociatat. Prej kohësh tashmë ngërçi është në Këshillin Evropian për shkak se bëhet i pamundur një vend prej vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut. Shkëputja e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut është një ide e fundit e qeverisë shqiptare nëse edhe në qershor Bullgaria do të vazhdojë të bllokojë procesin.

Qershorin e kaluar ministrat e jashtëm të vendeve të BE nuk vendosën dot një datë se kur do të mbahet Konferenca e Parë Ndërqeveritare për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pengesë këtë herë u bë Maqedonia e Veriut pas vetos që i vendosi Bullgaria. Ndryshe nga konferencat e mëparshme, Shqipëria brenda dy viteve të fundit arriti të mposhtte skepticizmin e disa vendeve anëtare të cilët konsideronin se Shqipëria nuk përmbushte kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit, por kësaj here ajo ishte kurban i problemeve të Maqedonisë së Veriut. 

Po pse Bullgaria po pengon Maqedoninë e Veriut? Qeveria bullgare ishte kundër konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut, për të vazhduar negociatat me qeverinë e këtij vendi. Bullgaria kërkon nga Maqedonia e Veriut të njohë rrënjët bullgare në gjuhën dhe historinë e saj. Madje u dëgjua edhe kërkesa për njohjen e gjuhës së vendit jo si maqedonishte, por si dialekt i bullgarishtes.

(Kliko këtu për të lexuar draft-raportin)

K.T./J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fenda lajes: 20/04/2022 19:08

  Serbine shikoni.ajo ka perparime te medha.Cka bere shqiperia?Asgje.Edhe ate qe ju e pritnit per SPAK e ka bere ASPAK. Ndaj duhet ti beni hyzmet serbise

  Përgjigju
 • Hasani: 20/04/2022 16:38

  Mos ti hapin po deshen qe Ballkani Perendimor te mos behet Ukraine e dyte.

  Përgjigju
 • Giu: 20/04/2022 12:12

  Mese e vertete me ramen kemi bere perparime prandaj jemi vendi me i korruptuar ne planet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Shkaku i zjarreve, mbyllet një pikëkalim mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë

Shkaku i zjarreve, mbyllet një pikëkalim mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë