Parlamenti Kosovës 1 minutë heshtje për humbjen e senatorin amerikan, deputetët serbë nuk nderojnë Bob Dole

Deputetët e Listës Serbe qëndrojnë ulur, nuk nderojnë Bob Dolen

KOSOVË- Kuvendi i Kosovës e nisi seancën plenare ditën e sotme me një minutë heshtje në nderim të senatorit amerikane Bob Dole, mikut të madh të shqiptarëve.

Por ajo çfarë u vu re sot në Kuvend ishte fakti që kësaj lutjeje nuk iu bashkuan deputetët e Listës Serbe, të cilët zgjodhën të qëndronin ulur.

Ishte kërkesa e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca që deputetët të nderonin ish-senatorin me një minutë heshtje.

Ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole u nda nga jeta më 5 dhjetor në moshën 98-vjeçare. Vdekja e tij u njoftua nga Fondacioni Elizabeth Dole, ndërsa në muaj shkurt ai kishte njoftuar se ishte diagnostikuar me kancer në mushkëri.

Dole u angazhua herët në politikën amerikane për Kosovën dhe luajti rol të rëndësishëm në procesin që çoi në krijimin e shtetit të pavarur. Për këtë kontribut, një bust i tij qëndron në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Vlorë/ Dhanë leje ndërtimi jashtë kritereve ligjore, nën hetim 3 punonjës të Bashkisë