Pas 14 ditësh shuhen shpresat nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe që u shemb në Miami, ekipet e shpëtimit ndalin punën: Shanset për të mbijetuar afër 0-së

Pas 14 ditësh kërkimi dëshpërimisht për të mbijetuarit nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe që u shemb në Miami, ekipet e shpëtimit humbën shpresën dhe ndalën punën e palodhur.

Në “luftë” me kohën, motin dhe gurët kanë qenë ekipet e shpëtimit prej 14 ditësh dhe netësh, të cilët kanë nxjerrë nga rrënojat e ndërtesës 54 të vdekur, shumica prej të cilëve janë gjetur në shtretërit e tyre, ndërkohë që 86 të tjerë janë ende të bllokuar.

Vendimi i hidhur por pragmatist ka ardhur pas bisedimeve të gjata me familjarët e personave të bllokuar, që deri në momentin e fundit jetonin me shpresën së mund të shihnin sërish fytyrat dhe buzëqeshjet e të dashurve të tyre. Por këto shpresa u shuan, pas 14 ditësh dhe shanset që ata mund të kenë mbijetuar janë gati 0.

“Ne të gjithë kemi punuar me pasion ditë e natë për dy javë për të shpëtuar jetë. Njoftimi sot vjen si rezultat i një konsensusi, pasi mundësia që dikush të jetë ende gjallë është afër zeros.”, tha kryebashkiaku i Surfside Charles Burkett në një konferencë për shtyp.

Ndërtesa është ndërtuar në 1981 dhe kishte më shumë se 100  apartamente. Shkaku i shembjes mbetet ende i paqartë, megjithëse puna për zbulimin e tij po vazhdon. Disa prej qytetarëve të zonës kanë pretendimin se ndërtesa u shemb për shkak se ditët e fundit po punohej në çatinë e ndërtesës, ku janë përdorur edhe pajisje të rënda.

J.GJ./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)