Pas dorëheqjes së Isa Mustafës çfarë po ndodh me LDK?

Humbja e thellë në zgjedhjet e parakohshme të 14 shkurtit dhe kalimi i LDK-së si forcë e tretë , coi kryetarin e saj Isa Mustafa së bashku me nënkryetarët por edhe anëtarët tjerë të kryesisë të dorëheqin nga pozitat e tyre. Pas 60 ditësh, Lidhja Demokratike e Kosovës do të zgjedhë kryesinë e re, nënkryetarët, sekretarin si dhe kryetarin e partisë, post për të cilin tashmë kanë nisur të përmenden disa emra.

Përveç Mustafës kush e dha dorëheqjen nga struktura udhëheqëse e LDK-së?

Isa Mustafa nuk është i vetmi që dha dorëheqjen, pas rezultateve zhgënjyese, Nënkryetari, Sekretari dhe Kryesia, janë dorëhequr gjithashtu. Megjithatë ka njoftime të shumta edhe për dorëheqjen në bazë.

Kush mund të jetë pasardhësi i Mustafës?

Nuk ka ende një emër të saktë për atë që mund të jetë kreu i arrdshëm i LDK-së , pasi e vetmja rivale e mundshme deri vitin e kaluar konsiderohej Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet e 14 Shkurtit ishte pjesë e listës së Lëvizjes Vetëvendosje. Tre janë emrat që po lakohen gjerësisht në media si pauses të Mustafës, Lutfi Haziri, Kujtim Shala dhe Lumir Abdixhiku.

Çfarë reagimesh ka shkaktuar dorëheqja e Mustafës?

Dorëheqja e Mustafës është konsideruar e vonë nga partitë politike, veçanërisht nga disa anëtarë aktivë të partisë. Gara për kruen e partisë në 2010 , ku pati një çarje të parë mes grupit që mbështeste ish-presidentin Fatmir Sejdiu dhe më pas një skenar i ngjashëm u përserit me Vjosa Osmanin, e cila edhe pse u rendit e para në zgjedhjet e 2019, u detyrua të largohej nga LDK-ja.

Çfarë pritet të ndodhë në LDK?

Nga partia më e votuar në Kosovë, LDK-ja në zgjedhjet e 14 shkurtit, përveç se është radhitur e treta, po ashtu ka dalë me një humbje të thellë e diferencë të madhe nga subjekti i parë, Lëvizja Vetëvendosje. Por megjithatë partia që nga arrdhja në krye të Isa Mustafës, nuk është rënditur në asnjë moment e para, në 2010-të ky subjekt kishte dalë i dyti pas PDK-së . Në vitin 2014-të, LDK-ja ishte radhitur përsëri e dyta në zgjedhje . Në 2017 pësoi rënie të dukshme duke u rendit e treta . Me kandidate për kryeministre, Vjosa Osmanin, LDK-ja arriti që të dalë në përqindjen më të madhe në 10 vitet e fundit. Duke u radhitur në vend të dytë pas LVV-së së Albin Kurtit. Por largimi i Osmanit dhe mbështetësve të saj e futi partinë në një krizë të thellë, duke treguar edhe njëherë nevojë për ndryshim. Pas humbjes edhe në fshatin Cercë të komunës së Istogut, vendlindjes së liderit shpirtëror dhe ish- presidentin Ibrahim Rugovë, e gjithë kjo perceptohet si një thirrje për reformim.

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Merret vendimi, Barbados zëvendëson Mbretëreshën Elisabeth me një Presidente! Botës i shtohet edhe një republikë, vendi i Rihanës