Pas ‘dyerve të mbyllura’, SHBA i bën presion Izraelit të pengojë investimet kineze në vend

Pas ‘dyerve të mbyllura’, SHBA i bën presion Izraelit të pengojë investimet kineze në vend

Gjatë dekadës së fundit, ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u përpoq të forconte lidhjet me Kinën dhe të kërkonte investime kineze në industrinë e infrastrukturës dhe teknologjisë së Izraelit. Administrata e presidentit amerikan Joe Biden dhe qeveria izraelite mbajtën bisedime të ulëta për Kinën muajin e kaluar, një temë e ndjeshme duke pasur parasysh shqetësimet amerikane për investimet kineze në Izrael, raportoi Axios të mërkurën. Sipas raportit, biseda e 14 dhjetorit ishte konsultimi i parë i gjerë midis dy vendeve për Kinën që kur Biden mori detyrën dhe u drejtua nga zëvendës këshilltarët e sigurisë kombëtare nga të dyja palët.

Nga frika e hakmarrjes nga Pekini, pala izraelite thuhet se u përpoq ta mbante atë sa më të ulët që të ishte e mundur. Në takim ishin të pranishëm përfaqësues nga agjenci të shumta qeveritare që merren me ekonomi, punë të jashtme dhe siguri kombëtare. Sipas një zyrtari të lartë izraelit të pazbuluar, të dyja palët dhanë linja të përgjithshme politikash dhe shkëmbyen shënime teksa kryejnë vlerësimet e tyre të politikave, por raportohet se nuk u arritën përfundime. Për më tepër, gjatë vizitës në Izrael një javë pas takimit, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan solli disa nga të njëjtat çështje me kryeministrin izraelit Naftali Bennett dhe ministrin e jashtëm Yair Lapid.

Gjatë një takimi të Kabinetit të Sigurisë të Izraelit të dielën, zyrtarët e Ministrisë së Jashtme informuan ministrat se administrata e Bidenit po rrit presionin e saj ndaj Izraelit dhe vendeve të tjera për të zgjedhur anë midis SHBA-së dhe Kinës, thanë dy zyrtarë izraelitë që morën pjesë në takim.

A mundet projekti i portit i operuar nga Kina në Izrael të rrisë pozicionin e Pekinit në Lindjen e Mesme dhe të zemërojë SHBA-në?

Sipas raportit, duke cituar palën izraelite, pikat kyçe të Sullivan ishin përfshirja kineze në projektet e infrastrukturës, shqetësimet për hakerimin kinez dhe nevoja për të krijuar një front të bashkuar kundër Kinës. Zyrtarët e Ministrisë së Jashtme të Shtetit Hebraik thuhet se informuan kabinetin e Sigurisë të Izraelit të dielën se administrata e Bidenit po intensifikonte presionin ndaj Izraelit dhe vendeve të tjera për të zgjedhur palët midis SHBA-së dhe Kinës. Tani ekspertët thonë se qeveria izraelite është e ndarë mes mbajtjes së një akti balancues për të ruajtur lidhjet tregtare me Kinën dhe anashkalimit më aktiv me SHBA-në, aleatin e saj më të afërt gjeopolitik.

“Ne nuk kemi asnjë dilemë se kush është aleati ynë më i rëndësishëm dhe jemi më të ndërgjegjshëm për shqetësimet e SHBA-së dhe më transparent se sa në të kaluarën. Por ne nuk do të shmangim të bëjmë gjëra me Kinën që SHBA-të nuk po i shmangin”, tha zyrtari izraelit i paidentifikuar për Axios.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Hamas: Shkon në 178 numri i palestinezëve të vrarë në Gaza pas armëpushimit

Hamas: Shkon në 178 numri i palestinezëve të vrarë në Gaza pas armëpushimit