Pas protestave masive, Irani merr vendimin drastik: Është gati shpërbërja e policisë morale

Prej muajsh në Iran po zhvillohen protesta masive për shkak të vdekjes së 22-vjeçares, Mahsa Amini, ku operacionet e "policisë morale" të Iranit janë pezulluar, tha një zyrtar i lartë. 

E quajtur zyrtarisht Patrulla e Udhëzimit, njësia e policisë ka ndjekur për vite me radhë kryqëzimet dhe rrugët kryesore në qytetet iraniane, duke arrestuar kryesisht gra të reja për shkelje të kodeve të rrepta fetare të veshjes së Republikës Islamike, raportojnë mediat e huaja.

“Patrulla e Udhëzuesit nuk ka lidhje me gjyqin, ajo u pezullua nga i njëjti institucion që e formoi atë në të kaluarën. Sigurisht, gjyqi vazhdon të monitorojë sjelljen në komunitet”, raportoi Agjencia gjysmë-zyrtare iraniane e Lajmeve të Punës, duke cituar Kryeprokurorin Publik Mohammad Jafar Montazeri.

Është e paqartë nëse forca do të ngrihet sërish në një kontekst tjetër apo me një emër tjetër. Agjencitë shtetërore të lajmeve kanë raportuar se dënimet me vdekje dhe procedurat ligjore për veprat e “moralit” do të vazhdojnë.

Në një deklaratë të botuar në gazetën e moderuar Shargh të shtunën, Montazeri tha se gjyqësori tashmë po punonte mbi një projekt-propozim për amendamentet se si autoritetet zbatojnë ligjet "që kanë të bëjnë me dëlirësinë dhe hixhabin", duke iu referuar fjalës arabe të përdorur për të përshkruar kodet e modestisë fetare.

Në shtator, 22-vjeçari Mahsa Amini vdiq në paraburgimin e policisë së moralit, pasi u arrestua pasi nuk mbante shami me hixhab, duke shkaktuar protesta antiqeveritare prej muajsh.

Regjimi në Teheran ka qenë nën presion të konsiderueshëm që nga vdekja e Amini. Të shtunën, Montazeri tha gjithashtu se autoritetet po rishikonin ligjin dhjetëvjeçar që kërkon që gratë të mbajnë shami për të parë nëse ka nevojë për ndonjë “ndryshim”.

Sipas grupeve të të drejtave, më shumë se 400 njerëz janë vrarë nga forcat e sigurisë në protesta, duke përfshirë dhjetëra fëmijë. Kombet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se më shumë se 14,000 njerëz janë arrestuar deri më tani për pjesëmarrje dhe shumë akuzohen për vepra të rënda që mbartin dënimin me vdekje.

Vdekja e Amini shkaktoi një protestë publike dhe shumë gra filluan t'i shmangeshin publikisht ose të shkatërronin shamitë e kokës që kanë qenë të detyrueshme për gratë dhe vajzat për dekada. Shumë prej tyre tani shihen në publik më liberale dhe pa shami në Teheran. 

Zyrtarët iranianë kanë akuzuar vazhdimisht vendet e huaja, përfshirë SHBA-në, për nxitjen e trazirave dhe janë zotuar të vazhdojnë shtypjen e tyre të ashpër ndaj protestuesve. 

S.S/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash