Lufta ndryshon finalen e Champions League, UEFA e zhvendos nga Rusia! Ndikim edhe për kombëtaren! Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Rusisë 2022

Lufta ndryshon finalen e Champions League, UEFA e zhvendos nga Rusia! Ndikim edhe për kombëtaren! Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Rusisë 2022

Finalja e Ligës së Kampionëve të vitit 2022 do të luhet në Paris pasi Rusia u hoq nga ndeshja pas pushtimit të Ukrainës. Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi të zhvendosë finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s për meshkuj 2021/22 nga Shën Petersburg në Stade de France në Saint-Denis. Ndeshja do të luhet siç ishte planifikuar fillimisht të shtunën më 28 maj në orën 21:00 CET.

Në mbledhjen e sotme, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi gjithashtu që klubeve dhe ekipeve kombëtare ruse dhe ukrainase që garojnë në garat e UEFA-s do t'u kërkohet të luajnë ndeshjet e tyre në vende neutrale deri në njoftimin e mëtejshëm. 

Kjo do të thotë që edhe ndeshja Rusi-Shqipëri për Ligën e Kombeve e parashikuar për t'u luajtur me 13 qershor 2022 të luhet në fushë neutrale jo në Rusi, deri në një vendim të dyte. Po ashtu edhe Formula 1 njoftoi sot se nuk do të garojë në Rusi këtë vit. Çmimi i Madh i Rusisë, i cili iu bashkua kalendarit në vitin 2014, ishte planifikuar për 25 shtator në Parkun Olimpik të Soçit, por organizatorët e F1 thanë se ishte "e pamundur" të zhvillohej gara në "rrethanat aktuale".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:57
Komiteti Olimpik thirrje Federatave të të gjitha sporteve: Anuloni aktivitetet e planifikuara në Rusi e Bjellorusi

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar u kërkon të gjitha Federatave Ndërkombëtare të Sporteve që të zhvendosin ose anulojnë ngjarjet e tyre sportive të planifikuara aktualisht në Rusi ose Bjellorusi. Ata duhet të marrin parasysh shkeljen e armëpushimit olimpik nga qeveritë ruse dhe bjelloruse dhe t'i japin përparësi absolute sigurisë së atletëve.

Madje Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar kërkon që asnjë flamur kombëtar rus ose bjellorus të mos shfaqet dhe asnjë himn rus ose bjellorus të mos luhet në ngjarjet sportive ndërkombëtare si pjesë e sanksioneve

Ora 13:53
Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Rusisë 2022

 

Formula 1 njoftoi sot se nuk do të garojë në Rusi këtë vit, pasi vendi pushtoi Ukrainën. Çmimi i Madh i Rusisë, i cili iu bashkua kalendarit në vitin 2014, ishte planifikuar për 25 shtator në Parkun Olimpik të Soçit, por organizatorët e F1 thanë se ishte "e pamundur" të zhvillohej gara në "rrethanat aktuale".

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë