Leli i ‘bindet’ Ramës! Këshilli Bashkiak në Vlorë voton të taksohen bizneset, që të rritet buxheti i pastrimit

Këshilli bashkiak i Vlorës

Vullneti i kryeministrit për rritje të buxhetit të Bashkive për sektorin e pastrimit, u aplikua sot në këshillin bashkiak të Vlorës ku u votua pro nga këshilli bashkiak në unanimitet. 

Vendimi parashikon ndryshimet në vlerat e tarifave të pastrimit nga 48- 70%, për dënimin e kryer nga drejtoria e tatim taksave vendore. Sipas drejtores Anjeza Shiko që prezantoi projekt vendimin, është bërë një zonim paraprak i bizneseve që do të preken.

Praktikisht sipas Shikos është marrë në konsideratë deklarimi i bizneseve për sektorin e hotelerisë.  Sezonalët nuk do preken nga ndryshimet, ndërsa bizneset që operojnë gjithë vitin do të takohen sipas zonimit. 

Për kategorinë e shfrytëzimit të hapësirës nga 51-100 m2 do paguajnë 20.000 lekë nga 12.000 lekë që paguanin. Ndërsa kategoria nga +100 m2 do të trajtohen 25.000 lekë nga 17.000 lekë që paguanin më parë. 

Nga kjo rritje e tarifave afektohen 576 biznese në bashkinë e Vlorës. Ky vendim hyn në fuqi pas shprehjes së ligjshmërisë së prefektit, në Janar 2022. Mandati i tretë i qeverisjes, për kryeministri Rama do të jetë i fokusuar në pastrimin e territorit dhe menaxhimin e mbetjeve.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Toni: 05/12/2021 23:30

  Shikoja surratin si gozhd e ndryshkur

  Përgjigju
 • Luani Tines: 04/12/2021 09:12

  O Vlore te mori lumi.kush ngre kartonin per te taksuar biznesin Ard Skendaj cerri Shpetim.Mukes dhe Lulit te xhamllekut.Duhey ikur naten nga ky vend shkerdhat.Turp faqe zeze

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Mblidhen liderët e BE-së, zotohen të luftojnë rritjen e antisemitizmit